Materiał Partnera Wykopy fundamentowe – jak przebiega cały proces i na jakie wsparcie można liczyć ze strony profesjonalistów?

Wykopy fundamentowe – jak przebiega cały proces i na jakie wsparcie można liczyć ze strony profesjonalistów?

Sprawa precyzyjnego wykonania wykopów fundamentowych, choć na pierwszy rzut oka może nie wydawać się tak istotna, jak same fundamenty, jest jednym z najważniejszych procesów mających wpływ na stabilność całej konstrukcji. Choć samo stworzenie wykopów nie wydaje się specjalnie trudne, prawda okazuje się zupełnie inna. Gdzie zatem szukać profesjonalnej pomocy, aby zagwarantować sobie jak najlepsze rezultaty?

Wykopy fundamentowe – najważniejsze sprawy techniczne

Biorąc pod uwagę czynniki projektowe, pierwszym wyzwaniem, z którym będzie musiała zmierzyć się firma wykonawcza, jest wytyczenie obrysu budynku w taki sposób, aby jego usytuowanie na działce idealnie zgadzało się z projektem. W pierwszej kolejności wyznacza się zewnętrzne krawędzie ścian. To właśnie wzdłuż nich będą później prowadzone wykopy. Wszystkie niezbędne pomiary wykonywane są przez geodetę, a poszczególne wartości wpisuje się do dziennika budowy. Niezwykle istotna jest także głębokość wykopów.

I choć oczywiście dla każdego obiektu jest ona różna, to nie należy zapominać o tym, iż nie powinna być mniejsza niż 0,8 m. Chodzi oczywiście o to, żeby uchronić ściany fundamentowe przed efektem przemarzania w okresie zimowym. A co jeśli chodzi o szerokość wykopu? Zgodnie ze sztuką budowlaną szerokość rowów musi być nieco większa niż samych ław. Takie postępowanie znacząco ułatwi montaż deskowania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dlaczego warto skorzystać z oferty profesjonalistów?

Wielu inwestorów, szczególnie tych, którzy planują budowę domu jednorodzinnego, zadaje pytanie dotyczące ewentualności samodzielnego podjęcia się prac wykonawczych. Czy można? Oczywiście, że tak. W prawie budowlanym nie ma zapisów jasno określających, iż roboty ziemne muszą być wykonane przez specjalistyczną firmę. Niemniej jednak należy zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie rzeczywiście stanie się opłacalne? Jeżeli nie dysponujemy ciężkim sprzętem takim jak koparki, koparko-ładowarki, czy walce, czas prac może wydłużyć się z około 2 dni nawet to kilku tygodni. Dlaczego sprawność wykonania prac jest tak istotna w tym przypadku? Ponieważ wykopy fundamentowe, podobnie jak wszystkie inne, nie powinny być wykonywane podczas opadów deszczu. A z tym, w naszej strefie klimatycznej bywa różnie.

Jeżeli komuś zależy na tym, aby zaoszczędzić w sposób realny, a nie tylko pozorny, zdecydowanie powinien skorzystać z usług firmy Ed-Raf, która przez szereg lat zdążyła wyrobić sobie opinię jednej z najlepszych w regionie. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć przede wszystkim na obsługę kompleksową, w której znajduje się nie tylko wykonanie usługi, ale także precyzyjna wycena. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu firmy zajmujące się generalnym wykonawstwem zajmą się również wywiezieniem nadmiaru ziemi lub gruzu. Sprawia to, że inwestor de facto nie musi w ogólne uczestniczyć w pracach i może skupić się na następnych etapach budowy.

Opracowanie:

Podziel się