Materiał Partnera Wybór klimatyzacji - podział i charakterystyka

Wybór klimatyzacji - podział i charakterystyka

Klimatyzacja w pomieszczeniach jeszcze niedawno kojarzyła się z luksusem i była domeną dużych sklepów, biur czy zakładów. Obecnie coraz częściej spotykamy ją w prywatnych domach i mieszkaniach. Wiele osób decyduje się na zakup klimatyzacji z uwagi na wynikający z jej zastosowania komfort termiczny, wysoką jakość powietrza oraz zapobieganie powstawaniu wilgoci. Dzięki temu systemowi jesteśmy w stanie wyeliminować dolegliwości fizyczne, które są konsekwencjami przewlekłych upałów. Planując zakup klimatyzacji, warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami. To ułatwi nam podjęcie decyzji o zakupie oraz pomoże wybrać produkt, dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań. 

Sposób odbioru energii 

Jest to istotne kryterium, wpływające na cenę oraz sposób pracy klimatyzatora. Pod tym względem wyróżniamy:
  • System klimatyzacji bezpośredniego odparowania – system ten polega na pobieraniu ciepła z pomieszczenia bezpośrednio poprzez odparowujący czynnik chłodniczy. Te klimatyzacje wyróżniają się pod względem cichego działania. Są również tanie. Musimy jednak pamiętać, że nie wszędzie mogą być zamontowane. 
  • System wody lodowej – tutaj to woda pobiera ciepło, które następnie przekazywane jest do odparowującego czynnika chłodniczego. Musimy się liczyć z wyższymi kosztami, lecz możemy zastosować ten system w niemal każdym budynku. 

Ilość jednostek zewnętrznych

Popularną opcją, najczęściej stosowaną w domach jednorodzinnych, są monobloki, czyli urządzenia zbudowane z jednego modułu. Posiadają rurę, którą wystawiamy na zewnątrz. Natomiast klimatyzatory typu SPLIT złożone są z dwóch modułów. Sprawdzą się w przypadku niewielkich lub średniej wielkości pomieszczeń. Klimatyzatory typu MULTI-SPLIT posiadają maksymalnie pięć jednostek wewnętrznych. Najbardziej rozbudowane są systemy VRF. Wyróżniają się dużą mocą, dzięki której możliwe jest klimatyzowanie nawet całych budynków. 

Mobilność

Na rynku dostępne są zarówno klimatyzacje stacjonarne, jak i klimatyzatory przenośne. Wysokiej jakości produkty tego typu kupimy na przykład u firmy Centrowent. Klimatyzacja stacjonarna instalowana jest na stałe, a więc świetnie sprawdzi się w przypadku dużych pomieszczeń, sklepów i biur. Natomiast klimatyzatory przenośne możemy przetransportować w dowolne miejsce. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, będzie idealne szczególnie do domów jednorodzinnych. Wówczas możliwe jest chłodzenie różnych pomieszczeń. 

Opracowanie:

Centrowent s.c.

Wrocław , Międzyleska 4

Podziel się