Materiał Partnera Wybór izolacji termicznej, a ochrona środowiska

Wybór izolacji termicznej, a ochrona środowiska

Dobrze wybrana oraz prawidłowo wykonana izolacja termiczna budynku zagwarantuje nam, nie tylko przyjemną temperaturę w pomieszczeniu i zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie, ale również wpłynie pozytywnie na nasze środowisko. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób wybiera ekologiczne i nowoczesne technologie budowlane. Mniej energii na ogrzanie budynku przełoży się na niższą emisję niezdrowych substancji do środowiska.


Granulaty celulozowe, jako ekologiczne ocieplenie budynku

Na rynku budowlanym mamy do wyboru wiele materiałów izolacyjnych, za pomocą których możemy ocieplić budynek. Najczęściej wybieraną izolacją termiczną jest granulat celulozowy, który powstaje z materiałów pochodzących z recyklingu makulatury gazetowej, co sprawia, że już na etapie wytwarzania, ograniczane są ilości surowców oraz energii potrzebnej do jego produkcji.

Granulaty celulozowe charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi. Jest to materiał ekologiczny, z uwagi na fakt, że około 75 - 80 procent składu materiału pochodzi z recyklingu – dowiadujemy się z rozmowy ze specjalistą z firmy Ekofiber z Krakowa, która wykonuje ocieplenia poddaszy, stropów, stropodachów i ścian granulatami izolacyjnymi. Granulat celulozowy jest materiałem posiadającym ujemny ślad węglowy, w związku z czym nie ma wpływu na globalne ocieplenie - czyni go to wyjątkiem wśród materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie.

Ocieplanie granulatami na bazie celulozy jest działaniem proekologicznym, gdyż redukuje również potrzeby termiczne budynku. Granulat wchłania nadmiar wilgoci oraz chroni drewno przed gniciem i próchnieniem. Nie jest uciążliwy dla domowników ani otoczenia, oraz można go wykorzystywać o każdej porze roku.


Jaki wpływ na środowisko ma izolacja termiczna?

Środowisko to ogół elementów powstałych w sposób naturalny lub ukształtowany w wyniku działalności ludzi. To właśnie ono zapewnia warunki życia człowieka. Środowisko to przede wszystkim przyroda, czyli świat roślin i zwierząt, woda oraz powietrze. Zastanawiacie się, jaki związek ma izolacja termiczna ze środowiskiem? Otóż od wykonawców robót budowlanych, również od monterów izolacji termicznych w dużym stopniu zależy utrzymanie we właściwym stanie środowiska. Duże znaczenie ma tutaj jakość stosowanych izolacji oraz dokładność ocieplenia budynku.

Jak wiadomo, dobrze wykonana izolacja termiczna w domu oznacza dużo mniej energii do jego ogrzania, co z pewnością przełoży się na ograniczenie smogu. Wymiana starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny w źle ocieplonym budynku może nie mieć sensu, co więcej – koszty ogrzania mogą wzrosnąć. W takiej sytuacji najlepiej jest skontaktować się z firmą, która będzie w stanie zweryfikować potencjalne miejsca utraty ciepła, a następnie uzupełnić izolację. Tylko wtedy nasz dom będzie przyjazny dla środowiska, komfort będzie większy, a koszty ogrzewania mniejsze. Dobrze zaizolowany budynek to również mniejsze nagrzewanie się w ciepłej porze roku – przy obecnych, coraz gorętszych latach ma to niebagatelne znaczenie.

Podziel się