Artykuł sponsorowany Wybór instalacji grzewczej – o czym należy pamiętać?

Wybór instalacji grzewczej – o czym należy pamiętać?

Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domu. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych pieców węglowych i stosuje się bardziej nowoczesne metody. Jedną z nich jest system centralnego ogrzewania, który polega na ogrzewaniu wielu pomieszczeń z jednego źródła ciepła. Sercem całej instalacji jest tak zwany kocioł, który podczas procesu spalania paliwa utrzymuje odpowiednio wysoką temperaturę wewnątrz domu.

Najpopularniejsze rodzaje kotłów

Jedną z najbardziej popularnych metod na ogrzewanie domu jest zastosowanie kotłów gazowych. Swoją popularność zawdzięczają tym, że do wytwarzania ciepła korzystają z paliwa, które jest stosunkowo tanie. Warto zaznaczyć, że centralne ogrzewanie wykorzystuje się najczęściej w domach jednorodzinnych, które mają specjalne pomieszczenie, w którym można zamontować całą konstrukcję (tak zwaną kotłownię). Ciepło z pieca jest rozprowadzane za pomocą specjalnych kanałów ciepłych lub rur, które są zamontowane w całym domu. Warto zaznaczyć, że przy montażu kotłów gazowych muszą zostać spełnione odpowiednie warunki.

Równie popularne są kotły na paliwo stałe, które cechują się niezwykłą wydajnością. Do wytwarzania ciepła w takich piecach stosuje się węgiel kamienny, ekogroszek lub drewno. Alternatywnym rozwiązaniem są kotły elektryczne, jednak te są bardzo drogie w użytkowaniu. Do wytwarzania ciepła wykorzystuje się wodę, która jest podgrzewana za pomocą prądu. Takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w momencie, kiedy budynek nie ma komina lub nie ma możliwości podłączenia instalacji gazowej.

Zalety centralnego ogrzewania

Jak tłumaczy ekspert z firmy ProjektEx, dzięki systemowi centralnego ogrzewania mamy więcej miejsca w pomieszczeniach. Jest to możliwe dzięki temu, że główny piec znajduje się w przeznaczonym do tego miejscu, z którego dostarcza ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu. Dzięki temu nie trzeba ogrzewać każdego pomieszczenia z osobna. Kolejną zaletą jest to, że w domu nie ma żadnych zanieczyszczeń. W przypadku pieca lub kominka zanieczyszczenia takie jak dym czy popiół mogą przedostać się do innych pomieszczeń, powodując bałagan.

Zaletą centralnego ogrzewania jest także możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. Ciepło z pieca może zostać doprowadzone nie tylko do grzejników na ścianach, ale także do przewodów, które są zamontowane pod podłogą. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne zwłaszcza zimą. Dzięki temu nie ma konieczności montowania pieców do ogrzewania miejscowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas