Materiał Partnera Wybór dachówek do domu – ceramiczne czy betonowe? .

Wybór dachówek do domu – ceramiczne czy betonowe? .

Planujesz wymianę pokrycia dachowego, ale zastanawiasz się, które rozwiązanie jest korzystniejsze – dachówki ceramiczne czy betonowe? Sprawdźmy, czym charakteryzują się oba rodzaje dachówek i które z nich stanowią lepszy wybór do domu jednorodzinnego.

Płytki ceramiczne – jak są produkowane?

Dachówki ceramiczne wypalane są z formowanej gliny, której grubość zależy od temperatury nagrzania i czasu trwania procesu. Kolory są bardzo zróżnicowane i obejmują wszystkie odcienie brązu, pomarańczy, żółci i bieli. Decydując się na płytki ceramiczne, klient nie musi martwić się o blaknięcie lub łuszczenie się. W piecu panuje wysoka temperatura, przez co kolor na zawsze wiąże się z glinianą płytką. Warto przy tym dodać, że płytki ceramiczne, oferowane przez A-R dach, są przyjazne dla środowiska, ponieważ nadają się do recyklingu, i wykazują dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych (nie zniszczą podczas pożaru i są odporne nawet na silny wiatr).

Płytki betonowe – co musisz wiedzieć?

Dachówki betonowe są produkowane z cementu, piasku i wody, a następnie formowane pod wysokim ciśnieniem i ciepłem. Powierzchnia płytki może mieć różnorodne kolorowe wykończenie. Płytki betonowe mają śluzy wodne; na ich krawędziach znajdują się zazębiające się żebra, co zapobiega przenikaniu wody. Istnieją trzy główne rodzaje płytek betonowych: płaskie, niskie i wysokie.

Płytki betonowe mogą wyglądać jak tradycyjne płytki gliniane, łupek, kamień lub drewno. Klient może zdecydować się na wariant teksturowany lub gładki z krawędziami jednolitymi lub postrzępionymi.

Dachówki z cementu są odporne na ogień, wiatr i grad, dzięki czemu stanowią popularne i bezpieczne rozwiązanie dachowe.

Ceramika czy cement – co wybrać?

Glina to materiał naturalny, dlatego ceramiczne płytki zachowają swój pierwotny kolor przez lata, niezależnie od warunków atmosferycznych. Proces wypiekania, w temperaturze około 2000 stopni Celsjusza, pozwala stworzyć nieporowate wykończenie, które utrzyma się przez lata. W przypadku dachówek betonowych oryginalny kolor nie utrzymuje się tak dobrze i może z czasem blaknąć. Beton jest porowaty, w związku ma zwiększoną podatność na plamy w porównaniu z płytkami glinianymi.

Współczynnik wchłaniania wody

Gliniane dachówki nasiąkają wodą w około 6%. Betonowe dachówki pochłaniają wodę w 13%. Większy odsetek nasiąkliwości doprowadzi do plam i pleśni na płytkach betonowych. Wchłonięta woda zwiększa ciężar płytki betonowej, co z kolei zwiększa nacisk na konstrukcję dachu.

Waga dachówek

Dachówki betonowe ważą do 40% więcej niż dachówki ceramiczne. W przypadku niektórych budynków nie zawsze zaleca się stosowanie płytek betonowych. Biorąc pod uwagę ciężar, wymagane jest niekiedy dodatkowe wzmocnienie solidną ramą dachową.

Tendencja do rozpadania się i pękania

W zimnym klimacie ceramika może pękać. Cykle rozmrażania i zamrażania niszczą glinę, powodując jej pękanie. Płytki betonowe nie są podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem, co sprawia, że są chętniej wykorzystywane w zimnym klimacie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas