Materiał Partnera Wybierz pompę ciepła przy budowie domu

Wybierz pompę ciepła przy budowie domu

Przy budowie domu bardzo ważne jest to, aby określić źródło ciepła. W większości przypadków ponad 2/3 wszystkich kosztów eksploatacyjnych, jest właśnie związane z ogrzewaniem. Nic dziwnego, że architekci wraz z inwestorami, poszukują alternatywnych tańszych rozwiązań. Tu pojawia się między innymi opcja wykorzystania pompy powietrznej, gruntowej, czy też wodnej.

Dlaczego warto przemyśleć wybór pompy na źródło ciepła?

Wybór pompy różnego rodzaju na źródło ciepła w domu, to przede wszystkim inwestowanie w energooszczędność eksploatacyjną oraz w komfort użytkowy i proekologiczność. Podkreślić warto to, że nie wymaga ona uciążliwej obsługi, a zarządzanie urządzeniem sprowadza się głównie do dostosowywania pracy całej instalacji do potrzeb użytkowników. W tym jednak wielokrotnie pomagają firmy montażowe takiej, jak Hydro-Instal. Jeśli chodzi o kolejne zalety eksploatacyjne, warto wiedzieć, że pompy są dzisiaj najtańszymi w wykorzystywaniu źródłami energii, które potrafią przynieść olbrzymie oszczędności grzewcze. Realny zwrot inwestycji następuje zaś dla średniej powierzchni domu (około 150 metrów kwadratowych), w około 5-7 lat! Przy tym należy również wspomnieć o niższych kosztach budowy domu, jeśli o pompach ciepła pomyślimy przed jego wzniesieniem. Zoptymalizowany budżet wynika przede wszystkim z braku konieczności budowy komina, magazynu opałowego, czy bardzo złożonych systemów wentylacyjnych. Nie można jednak zapomnieć o wysokim poziomie izolacyjności budynku ze strony okien, ścian, drzwi i wspomnianej wentylacji. Im bardziej szczelny obiekt, tym lepsze działanie pomp ciepła – zwłaszcza tych innowacyjnych: powietrznych.

Pompa w budynkach modernizowanych

Największą opłacalność z wykorzystania pomp zarówno w fazie inwestycyjnej, jak i eksploatacyjnej, osiąga się przy nowych budynkach, gdzie już w ich projektach została uwzględniona ta technologia. Warto jednak wiedzieć, że również opłacalne jest stosowanie pomp przy modernizacjach sieci grzewczej obiektów mieszkalnych. To wtedy można się zdecydować między innymi na instalację hybrydową, wykorzystując zarówno innowacyjne źródło ciepła pompy wodnej, jak i też tradycyjne ogrzewanie paliwowe, np. olejowe. Wszystko zależy od wyników świadectw energetycznych, które warto wykonać przed realizacją, czy też od naszego budżetu. Pamiętaj jednak, że w wielu przypadkach można uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.

Warto wiedzieć! Przyszłością ogrzewania naszych domów będą niebawem pomp ciepła wykorzystujące tylko do swojej pracy energię elektryczną. Mowa o pracach nad stworzeniem tzw. zielonego prądu.

Podziel się