Materiał Partnera Wszystko, co warto wiedzieć o usługach geodezyjnych

Wszystko, co warto wiedzieć o usługach geodezyjnych

Usługi geodezyjne są nieodłącznym elementem każdej budowy. Decydując się zarówno na budowę domu jednorodzinnego, jak i budynku biurowego, musimy nabyć najpierw odpowiednią działkę. Jednak by móc na niej budować potrzebujemy akceptacji geodety, a także odpowiednich dokumentów zezwalających na budowę. Jednak zakres usług geodezyjnych jest bardzo szeroki i warto poznać także inne usługi świadczone przez geodetę.

Wykonawstwo pomiarów geodezyjnych

Głównym z zadań geodety jest wykonawstwo różnego typu pomiarów. Podstawową pracą w tym zakresie jest wykonywanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. Dostarczają one informacji o położeniu szczegółów sytuacyjnych w przyjętym układzie współrzędnych. Geodeta zajmuje się również pomiarami objętości. Wykonanie pomiaru objętości lub wykopu umożliwi dokładne rozliczenie prac budowlanych i wykonać je można metodami tradycyjnymi, jak i przy pomocy metody fotogrametrycznej, czyli z wykorzystaniem drona. Geodezyjny pomiar pionowości umożliwia nam z kolei pozyskanie informacji o geometrii danego obiektu. Pomiary można wykonać w trakcie budowy, po jej zakończeniu, a także w trakcie eksploatacji budynku.

Tyczenie obiektów

Kolejną z kluczowych czynności, jaką zajmują się geodeci, jest tyczenie obiektów budowlanych. Tyczenie budynku polega na wyznaczeniu miejsca, w którym zostanie postawiona budowla, czyli wyniesieniu planu budynku na działce. By jednak móc rozpocząć prace związane z ćwiczeniem budynku, wymagane jest najpierw uzyskanie pozwolenia na budowę. By uzyskać owo pozwolenie, trzeba przedstawić mapę dla celów projektowych. Tyczenie budynków może się odbywać jednoetapowo albo wieloetapowo. Jest to zależne od złożoności budowli. Podczas tyczenia wyznacza się osie główne budynku oraz osie ścian. Natomiast tyczenie fundamentów budynku można wykonać na dwa sposoby - metodą ław drutowych lub metodą kołkową.

Inwestycja w specjalistę to postawa

Jak wiadomo, precyzyjne wykonanie pomiarów jest niezwykle ważne. Dlatego też warto inwestować w usługi specjalistów takich jak WIM-GEO Usługi Geodezyjne. Jednostka specjalizuje się w różnego typu pracach geodezyjnych, zapewniając swoim klientom najwyższej jakości usługi. Z oferty firmy korzystają zarówno osoby prywatne, firmy, jak i władze miast, które potrzebują pomocy specjalisty geodezyjnego. Doświadczenie geodety będzie niezbędne podczas każdego z etapów – od projektowania, przez budowę, aż do zakończenia inwestycji. Dzięki skorzystaniu z usług geodety unikniemy wielu problemów przed rozpoczęciem budowy.

Opracowanie:

WIM-GEO Usługi Geodezyjne

Gniezno , Mieszka I 27 , budynek internatu, piętro 2, pokój 206

Podziel się