Artykuł sponsorowany Współczesne trendy we wzornictwie drzwi wewnętrznych

Współczesne trendy we wzornictwie drzwi wewnętrznych

Jeszcze do niedawna drzwi wewnętrzne miały za zadanie przede wszystkim oddzielać od siebie poszczególne pomieszczenia, zarówno wizualnie, jak i akustycznie. Oczywiście najlepiej, gdyby nie gryzły się za bardzo z generalnym pomysłem na urządzenie mieszkania, jednak ich wygląd długo pozostawał sprawą drugorzędną. Dziś obok wysokiej jakości materiałów i wykonania estetyka staje się równie ważna, a drzwi są w stanie nadać charakter całemu wnętrzu.

Ład i układ przestrzenny pomieszczenia ograniczonego oprócz ścian i okien właśnie drzwiami zależy od wszystkich tych elementów w równym stopniu, jednak to na wybór drzwi mamy największy wpływ, jeśli aranżujemy wnętrze stojącego już budynku, którego nie projektujemy od podstaw. Sama zmiana rozmiaru drzwi wewnętrznych na nieco większe niż standardowe pozwala całkowicie zmienić charakter ich otoczenia. Coraz częściej sięgają one linii okien, zdarzają się też zamówienia na drzwi aż do sufitu. Takie drzwi mniej dzielą, a bardziej łączą poszczególne strefy domu czy mieszkania, powiększając optycznie przestrzeń i zarazem przepuszczając istotnie więcej światła.

Znikające drzwi

Podobny efekt daje zastosowanie zyskujących na popularności drzwi szklanych. Wciąż jednak do najczęściej wybieranych materiałów, z jakich wykonane są drzwi wewnętrzne, należą drewno i płyta MDF. Materiał, z którego wykonane są ościeżnice, się jednak zmienia. Coraz częściej jest to aluminium, zaś konstrukcja takiej ościeżnicy umożliwia ukrycie jej w ścianie. Ukryte są również takie elementy, jak np. zawiasy. Dzięki temu drzwi zyskują na lekkości, co jest nie bez znaczenia, gdy najnowocześniejsze modele są grubsze niż tradycyjne, aby zwiększyć izolację akustyczną między pomieszczeniami.

Aluminiowa może być również konstrukcja skrzydła drzwi wewnętrznych. Są na tyle stabilne, by ich wysokość spokojnie dochodziła nawet do trzech metrów. Inną ich zaletą jest możliwość wykończenia materiałem, którym pokryte są również ściany. To pozwala całkowicie ukryć zamknięte drzwi w takiej ścianie i osiągnąć ciekawy efekt, a przy tym zwiększyć optycznie przestrzeń we wnętrzu.

Detal czyni całość

W zależności od rodzaju wykończenia – liczba zaś opcji w tym zakresie jest niemal nieograniczona – możemy też zastosować rozwiązanie całkowicie przeciwne, a mianowicie uczynić z drzwi główny element pomieszczenia przyciągający wzrok, np. wyrazistym kolorem, wzorem graficznym czy fakturą. – Modna jest też klasyka w nowoczesnym ujęciu, a więc drzwi proste, minimalistycznie zdobione symetrycznymi płycinami albo wręcz całkiem gładkie, jednolite – mówi projektant firmy Windoor. W połączeniu z jasną barwą, jak ponadczasowa, a przecież właśnie odkrywana na nowo biel, dodają wnętrzu światła, lekkości i elegancji, stanowiąc klasę samą dla siebie, ale też harmonijnie współgrając z innymi elementami pomieszczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas