Artykuł sponsorowany Wpływ prac montażowych okien i drzwi na termikę domu

Wpływ prac montażowych okien i drzwi na termikę domu

W trakcie budowy lub generalnego remontu przychodzi w końcu moment na montaż okien i drzwi. Inwestujemy w solidne rozwiązania, nowoczesne i energochłonne, które będą służyć nam latami, lepiej niż poprzednia generacja. Montaż musi być przeprowadzony fachowo tak, aby nie zniweczyć wysiłków i działań w udoskonalaniu produktu producenta okien i drzwi.

Od montażu mechanicznego okna i drzwi zależy ich stabilność, niezamykanie się pod własnym ciężarem i nieuginanie ramy. Dzięki temu okna i drzwi przez lata nie będą wymagały regulacji, będą szczelne, a gwarancja producenta zachowana.

Etapy prac montażowych, możemy podzielić na główne części:

  • mechaniczną,
  • cieplną,
  • estetyczną.

Okna po przywiezieniu na miejsce montażu demontuje się z ram głównych, a te osadza się w otworach okiennych na specjalnych podporach. Ważne, aby stały stabilnie a odległości ościeżnicy od otworu okiennego w ścianie były równe. Dbając o zachowanie pionu okna, przystępuje się do jego trwałego zblokowania ze ścianą, przy pomocy specjalnych kotew okiennych i kołków montażowych. Kotwy i kołki dostarcza producent okien – są w ten sposób dobrze spasowane do konstrukcji użytych profili okiennych. Montaż okien nie jest prostą usługą budowlaną, wymagają wysokiej precyzji działań i koordynacji wielu czynności naraz. Jest to umiejętność, którą posiadają jedynie doświadczone ekipy remontowo-budowlane.

Dalsze prace mają wpływ na izolacyjność termiczną i akustyczną pomieszczeń. Pominięcie któregoś z etapów, jak podkreśla Mariusz Sołtys, z firmy świadczącej usługi wykończeniowe Pan M Remontuje, będzie skutkowało wysoką utratą ciepła w duże mrozy i silne wiatry. Newralgicznym punktem są parapety okienne. Aby poprawić termikę pomieszczeń, zaleca się użycie specjalnych parapetów ciepłochronnych. Parapet należy podpiankować stosując zewnętrzny spadek, pamiętając o wcześniejszym oklejeniu szczeliny montażowej okna specjalną taśmą wiatroizolacyjną. Prace pianowania należy wykonywać na oknie ze wmontowanymi w ościeżnice szybami, tak aby piana w trakcie rozprężania nie wykrzywiła ramy, dokładając starań, aby nie było wielkiego nadmiaru piany.  Po dokładnym ścięciu wszelkich nadmiarów „pianę zaklejamy” taśmą paroizolacyjną chroniąc zastygłą pianę przed wilgocią.

Ostatnim etapem są prace wykończeniowe. Ułożona taśma końcowa powinna być zatynkowana lub zastawiona przez płyty wykańczające. Miejsce montażu malujemy farbą odporną na skraplającą się wilgoć lub używamy wilgocioodpornych paneli, dokładnie wykańczając też parapety dekoracyjnie ułożonym silikonem.

Bez odpowiedniego przeszkolenia i praktyki poprawne zamontowanie okna, drzwi jest niemożliwe, wybierając firmę budowlaną, sprawdźmy koniecznie doświadczenie firmy w konkretnym interesującym nas temacie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas