Materiał Partnera Więźba dachowa – solidna podstawa każdego dachu

Więźba dachowa – solidna podstawa każdego dachu

To, jak solidny i dobrze wykonany zostanie dach, bardzo dużo zależy od tego, jak solidny okaże się znajdujący się pod nim stelaż. To właśnie od więźby dachowej zależy całkowita wytrzymałość konstrukcji dachu. Warto mieć to na uwadze, kiedy będziemy decydować się na wykonawcę, który będzie miał za zadanie ją dla nas zrobić. A taki moment zawsze nadchodzi w życiu każdego inwestora budującego domu.

Każdy potrzebuje dachu nad głową a dach potrzebuje pod sobą więźby dachowej

Swoistą podstawą, opoką dachu właśnie jest więźba dachowa. To konstrukcja, którą wykonuje się z drewna i która odpowiada za przenoszenie obciążenia, jakie powoduje pokrycie dachowe. Za stworzenie jej odpowiada cieśla (taki jak np. Rafał Marczak prowadzący firmę budowlano-dekarską), który wie, jak stworzyć konstrukcję będącą w stanie wytrzymać obciążenie wynikające z dużych opadów ściegu czy silnego wiatru. Pomiędzy poszczególnymi elementami stelaża przez specjalne złącza ciesielskie przekazywane są siły, które na nie napierają.

Na więźbę dachową składa się co najmniej kilka więzarów dachowych, na których spoczywa pokrycie. Te są oparte na belkach lub na murze. Właśnie dlatego stelaż jest tak ważny – jest kluczowym elementem konstrukcji dachowej, bez której pokrycie dachowe nie miałoby odpowiedniego podparcia.

Rodzaje więźby dachowej

Wśród więźb dachowych można wyróżnić wiele typów. W zależności od typu budynku wykorzystuje się odpowiedni, by jak najlepiej odpowiadał jego potrzebom.

  • Najprostsza i najczęściej wykorzystywana więźba dachowa nazywana jest krokwiową. Wykorzystywana jest w przypadkach, kiedy rozpiętość dachu nie będzie większa niż 7,5 m i będzie mieć dwa punkty oparcia. Więźba krokwiowa nie może mieć większego nachylenia niż kąt 50 stopni.
  • Bardziej skomplikowana jest więźba krokwiowo-jętkowa, którą stosuje się przy dachach do 9 m. Nazywa się tak, ponieważ wzmocniona jest więzarami jętkowymi, co pozwala na maksymalne nachylenie do 60 stopni.
  • Przy dachach o szerokości do 11 m stosuje się już więźby płatwiowo jętkowe, które wymagają już specjalnej podpory, którą nazywa się ścianą stolcową.
  • Jeszcze bardziej skomplikowanym rodzajem więźby jest płatwiowo-kleszczowa, która posiada dwa rodzaje wiązarów – główne i pośrednie. Stosuje się ją przy dachach o rozpiętości do 12 m.
  • Przy dachach o większej rozpiętości wykorzystuje się więźby z dźwigarami, które inaczej nazywane są wiązarami kratowymi. Stosuje się je głównie w przypadku hal przemysłowych i budynków użyteczności publicznej.

Stawianie więźby dachowej jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na solidności naszego dachu. Warto więc pozostawić to profesjonalistom, którzy stworzą odpowiedni stelaż.

Opracowanie:

Usługi Budowlano-Dekarskie Rafał Marczak

Kędzierzyn-Koźle , Kłodnicka 79

  • tel. 537 780 536

Podziel się