Materiał Partnera Wentylacja mechaniczna – działanie i korzyści z używania

Wentylacja mechaniczna – działanie i korzyści z używania

Wentylacje mechaniczne są systemami, które doskonale sprawdzą się zarówno w domach prywatnych, jak i w biurowcach. Ich działanie pozwala na ciągły obieg powietrza w systemie, czego efektem jest ciągły dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniach. Jednak korzyści wynikających z używania tego urządzenia jest znacznie więcej.

Działanie wentylacji mechanicznej

System wentylacji złożony jest z przewodów nawiewnych i przewodów wywiewnych. Przewody te służą do dostarczania świeżego powietrza oraz odprowadzania tzw. powietrza „brudnego”. Za wprawianie powietrza w ruch i za jego obieg w systemie, odpowiada centrala wentylacyjna. Znajdują się w niej dwa wentylatory. Intensywność ruchu powietrza w systemie wentylacyjnym można dopasowywać za pomocą panelu sterowania, w które wentylacje są wyposażone.

Centrala wentylacyjna może zostać dodatkowo wzbogacona o wymiennik ciepła. To sprawia, że możliwe stanie się korzystanie z rekuperacji, czyli wymianie ciepła pomiędzy nawiewanym strumieniem powietrza a wywiewanym strumieniem powietrza.

Powietrze, które wywiewane jest z wewnątrz pomieszczenia, oddaje swoje ciepło nawiewanemu strumieniowi powietrza. To pozwala na ograniczanie strat ciepła i powtórne użycie energii, która wcześniej została wytworzona do ogrzania pomieszczeń. Ze względu na oddzielone od siebie strumienie powietrza niemożliwe jest wracanie kurzu i zapachów ze świeżym powietrzem.

Korzyści wynikające z korzystania z wentylacji mechanicznej

Używanie wentylacji mechanicznej, niezależnie od tego, czy korzystamy z niej w domu, czy w miejscu pracy, może dać nam wiele korzyści. Dodatkowe pozytywy da się zauważyć, gdy wentylacja mechaniczna wyposażona jest w wymiennik ciepła. Firmy zajmujące się wentylacjami, w tym firma Antoni Pawlica Wentylacja z Głębowic w województwie Małopolskim zauważają, że główna zaletą korzystania z wentylacji jest ciągły dostęp do świeżego powietrza. Poza tym powietrze, które przedostaje się do wewnątrz pomieszczeń jest filtrowane. Świeże powietrze z pewnością pozytywnie będzie wpływać na samopoczucie i zdrowie osób, które znajdują się wewnątrz pomieszczeń wentylowanych.

Kolejnym plusem używania wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowywania intensywności dostarczania świeżego powietrza. W ten sposób unikniemy problemów z nadmiarem powietrza, jak również z tym, że tego powietrza może być za mało. Nieustanne dostarczanie świeżego powietrza ma także inne plusy. Mianowicie dostarczane przez wentylacje duże ilości czystego powietrza do pomieszczenia i odprowadzane z niego zanieczyszczone i wilgotne, sprawiają, że pozbędziemy się nadmiernej wilgoci i pleśni.

Używanie wentylacji skutkuje także brakiem konieczności otwierania okien. Gdy zdecydujemy się na zamontowanie wentylacji podczas budowy nowego domu czy biura, możemy wstawiać niektóre okna, które nie będą otwierane. To pozwoli na zmniejszanie strat ciepła. Brak konieczności otwierania okien sprawia, że w pomieszczeniach nie będzie dochodziło do przeciągów oraz wyeliminujemy hałasy przedostające się z zewnątrz.

Podziel się