Artykuł sponsorowany Ważne kwestie dotyczące instalacji wodno-kanalizacyjnej - Incana TD

Ważne kwestie dotyczące instalacji wodno-kanalizacyjnej - Incana TD

Instalacja wodno-kanalizacyjna to istotny element budowy domu, wykonywany w jego surowym stanie i umożliwiający doprowadzenie go do pełnej funkcjonalności. Pomimo tego, iż jej przyłączenie należy do ekipy hydraulicznej, również inwestorzy powinni zainteresować się kilkoma istotnymi zagadnieniami w tej kwestii. Dotyczą one między innymi sposobu odprowadzania ścieków. Na co należy zwrócić uwagę przy planowaniu podłączeń wodno-kanalizacyjnych?

Sposób odprowadzania ścieków

Istnieją trzy możliwości odprowadzania ścieków: sieć kanalizacyjna, szambo oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ostateczny wybór zależy od planu zagospodarowania przestrzennego terenu i stwarzanych przez niego możliwości. W miejscach, gdzie przyłączenie do sieci kanalizacyjnej nie stanowi problemu, nie ma potrzeby wykopywania szamba. Jeżeli jednak taka sieć nie znajduje się w pobliżu, wówczas pozostają do wyboru dwa pozostałe rozwiązania. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy działka ma dostęp do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej możemy niezbędne informacje uzyskać występując z wnioskiem do wydziału geodezyjnego o uzyskanie mapy zasadniczej. W małych miejscowościach najczęściej brak jest sieci kanalizacyjnej, dlatego w celu odprowadzania ścieków stosuje się szamba. Należy dobrać jego odpowiednią pojemność, by nie przepełniało się zbyt szybko i nie trzeba było ciągle go opróżniać. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość. To najbardziej ekologiczne rozwiązania. Muszą być ku temu zapewnione dobre warunki środowiskowe i glebowe. Przeszkodą może być także zbyt mała powierzchnia działki.

Instalacja wodociągowa

Z pewnością nikt już nie ma wątpliwości, że budynek koniecznie powinien zostać podłączony do sieci wodociągowej. Studnie nie są, aż tak wygodnym rozwiązaniem, chociaż te już istniejące warto zachować, by być przygotowanym na niespodziewane sytuacje związane z problemami dotyczącymi sieci wodociągowej. Jedną z decyzji należącej do inwestora jest wybór pomiędzy miedzianymi a plastikowymi rurami kanalizacyjnymi. Te oba rodzaje sprawdzają się równie dobrze. Nie obędzie się także bez spraw administracyjnych, trzeba bowiem złożyć w budynku przedsiębiorstwa wodociągowego wniosek o wydanie warunków przyłączenia razem z orientacyjnym zapotrzebowanie na wodę. Uwzględniając liczbę osób zamieszkujących posesję, sporządza się projekt przyłączy. Wyróżniamy instalacje zewnętrzne i wewnętrzne. Wykop powinien być przeprowadzony poniżej granicy zamarzania, w przedziale od 1,6 do 2,5 m pod powierzchnią. Oprócz elementów liniowych wewnętrznej instalacji, wyróżnia się elementy sterujące i monitorujące, w tym różnego rodzaju zawory i kurki.

Sprawne funkcjonowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej umożliwia wykonanie całego systemu z zachowaniem najwyższych standardów. Firma Incana TD wykonuje i modernizuje sieci kanalizacyjne, wodociągowe oraz gazowe. Posiada uprawnienia do prowadzenia nadzorów budowlanych i inwestorskich robót w branży sanitarnej i konstrukcyjno-budowlanej. Oferta Incana obejmuje wykonywanie, rozbudowę oraz przeglądy infrastruktury kanalizacyjnej, a także ocenę efektywności energetycznej tejże infrastruktury. Ponadto firma nie tylko projektuje i wykonuje sieci gazowe, lecz także modernizuje i dostosowuje je do zmian klimatycznych. Wprowadza ulepszenia w celu usprawnienia przepływu gazu, zapewniając optymalizację. Zapraszamy do współpracy.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas