Artykuł sponsorowany Warunki techniczne wymagane dla kotłowni olejowych

Warunki techniczne wymagane dla kotłowni olejowych

Domy jednorodzinne coraz częściej są budowane czy też modernizowane tak, by były zasilane alternatywnymi proekologicznymi i energooszczędnymi paliwami. Obecnie nie tylko popularne są pompy ciepła powietrzne czy też kotły gazowe kondensacyjne. Polacy chętnie stawiają na niemalże bezobsługowe piece na olej napędowy grzewczy. Inwestycja w nie jest bardzo opłacalna i pozwala znacznie zredukować rachunki za c.o. i c.w.u. Przed inwestorem stoi jednak trudne zadanie. By móc korzystać z oleju do ogrzewania domu, ten musi mieć przygotowaną kotłownie według restrykcyjnych wytycznych.

Jakie wymagania techniczne są ważne przy budowie kotłowni olejowej?

Kotłownie olejowe w domach jednorodzinnych muszą spełniać szereg wymagań budowlanych i instalacyjnych, które bardzo podobne są do warunków technicznych dla pomieszczeń na kotły gazowe. Przede wszystkim projekt pomieszczenia musi odpowiadać normom dotyczącym wymiarów i powierzchni wyznaczonych dla kotłowni olejowych. Normy wskazują również warunki związane z konstrukcją drzwi, odpornością ogniową elementów konstrukcyjnych, a także z instalacjami: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, oświetleniową, wentylacyjną oraz olejową. Budowa kotłowni musi uwzględniać też odpowiednie usytuowanie pomieszczenia względem do wszystkich odbiorników ciepła.

Inwestycja w kotły na olej napędowy grzewczy i w kotłownie olejowe mimo wielu zalet, uważana jest za skomplikowaną. By ją przeprowadzić, należy podjąć współpracę z dobrą firmą instalatorską, która precyzyjnie zrealizuje założenia wcześniej stworzonego projektu. W Wałbrzychu i okolicach kotłownie olejowe dla domów jednorodzinnych tworzy szeroko wyspecjalizowana firma ZI BO-SZ, która gotowa jest też na montaż kolektorów słonecznych, bojlerów, domowych stacji uzdatniania wody czy też podgrzewaczy wody.

Jak powinna wyglądać kotłownia olejowa w domu?

To, jak będzie wyglądała kotłownia olejowa w domu w dużej mierze zależy od mocy grzewczej kotła. W uogólnieniu można jednak wyznaczyć kilka elementów pomieszczenia, o które należy zadbać przy każdej inwestycji. Między innymi ważne jest to, by podłoga kotłowni była szczelna, niepyląca i nienasiąkliwa. Projekt musi również uwzględniać odwodnienie podłóg kotłowni. W przypadku pomieszczeń z wieloma materiałami wykończeniowymi palnymi istotne jest to, by były one oddalone od kotła przynajmniej o 0,5 metra. Wszystkie tworzywa palne muszą być też w odpowiedni sposób wyizolowane. Kotłownia musi posiadać też dobre źródło oświetlenia sztucznego, sprawną wentylację oraz zabezpieczoną na wypadek pożaru elektrykę.

Jeśli chodzi zaś o ustawienie kotła w kotłowniach powyżej 60 kW, powinno uwzględniać się przede wszystkim wymagania podane przez producenta. Uniwersalne zasady wyznaczają zaś, że:

  • odległość przodu kotła od ścian musi wynosić 2 metry,
  • odległość tyłu kotła od ścian musi wynosić przynajmniej 0,7 metra,
  • odległość boku kotła od ścian powinna wynosić 1 metr,
  • szerokość głównego przejścia za kotłem nie może być mniejsza niż 0,5 metra.

Przepisy budowlane określają także minimalną wysokość pomieszczenia, w którym instaluje się kotły olejowe. Pomieszczenia nie może mieć sufitu położonego niżej niż na dwóch metrach i dwudziestu centymetrach. Kubatura kotłowni dla kotłów powyżej 30 kW musi wynosić przynajmniej 8 m3.

Zbiornik na olej opałowy

Inwestorzy chętnie korzystają z technologii kotłów olejowych między innymi dlatego, że ich kotłownie są czyste, a instalacja niebywale funkcjonalna. Olej gazowy grzewczy nie tylko gwarantuje wysokie oszczędności grzewcze i niewielką ilość spalin wydalanych do atmosfery. Kotły olejowe zapewniają także zautomatyzowaną obsługę i to przez cały sezon grzewczy. Aby móc jednak mówić o kotłach bezobsługowych, muszą one posiadać pojemne zbiorniki magazynujące paliwo. One zaś podlegają restrykcyjnym warunkom technicznym.

W zależności od rodzaju zbiornika należy oddzielić go od pomieszczenia kotłowni. Magazyn na olej opałowy musi zatem być często odrębnym miejscem dodatkowo zabezpieczonym przed ewentualnym wyciekiem paliwa. W przypadku tańszych zbiorników jednopłaszczowych należy posadowić je na szczelnej wannie. Bez obudowy wokół mogą zaś być montowane zbiorniki dwupłaszczowe. Te tworzone są najczęściej z wysokiej klasy polietylenu PE-HD i w zależności od producenta mogą mieć pojemność nawet do 9000 litrów!

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas