Materiał Partnera Wady i zalety nawierzchni z kostki brukowej

Wady i zalety nawierzchni z kostki brukowej

Budując chodnik czy podjazd przed domem, musimy podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego rodzaju nawierzchni. Kostka brukowa z całą pewnością jest bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w Polsce. Bruk ma niezaprzeczalnie bardzo wielu zwolenników, jednak część osób sceptycznie podchodzi do tego surowca. Czy zatem warto inwestować w brukowy podjazd lub chodnik przed swoim domem? Jakie są wady i zalety takiej decyzji? Jeśli chcecie poznać odpowiedź na te pytania, zapraszamy do poniższej lektury.

Wytrzymałość

Z całą pewnością bruk to surowiec niesamowicie  wytrzymały i odporny. Nie ściera się łatwo i z powodzeniem można go stosować na nawierzchniach, które narażone są na permanentny nacisk. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji kostka brukowa wraz z upływającym czasem  praktycznie nie ulega zniszczeniom i przetarciom, w związku z tym, jeśli zależy nam na stabilności i wytrzymałości, jest to dobry wybór.

Funkcjonalność

Dodatkowo nawierzchnie brukowe łatwo utrzymać w czystości. W sezonie zimowym jej odśnieżenie jej jest bardzo proste, latem sytuacja z resztą wygląda podobnie. Warto w tym miejscu również dodać, że kostka brukowa jest odporna na skrajne temperatury. Mróz nie powoduje pękania poszczególnych elementów, a intensywne promieniowanie słoneczne nie odkształca ich. Bruk jest zatem z całą pewnością bardzo funkcjonalny.

Szeroka dostępność

Kostka brukowa jest także łatwo dostępna, jeśli więc chcemy szybko nabyć tworzywo do układania naszego chodnika, bruk dostaniemy w niemal każdy sklepie budowlanym. Co więcej, na rynku znajdziemy również szeroki wachlarz kolorystyczny, w związku z tym nawet wymagający klienci będą mogli wybrać coś dla siebie.

Estetyka

Dla wielu osób jednak problem stanowią rośliny, głównie chwasty, które wyrastają spomiędzy poszczególnych kostek. Niestety zaburza to całościowy wygląd brukowej nawierzchni. Oczywiście można regularnie wyrywać pojawiające się kłącza, jednak jest to bardzo czasochłonne i męczące, a wiele osób ceni sobie rozwiązania praktyczne, które nie wymagają dodatkowej pracy i wysiłku.

Przebarwienia

Mimo szerokiej dostępności kolorów kostki brukowej, ulega ona często przebarwieniom. Permanentna ekspozycja na słońce powoduje, że barwa nawierzchni traci na intensywności i  z czasem może nieco wyblaknąć. Wszystko zależy od rodzaju zakupionego bruku i warunków pogodowych. Niemniej decydując się na ten wybór, musimy mieć tego świadomość.

Montaż

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Na pewno nie bez znaczenia jest kwestia montażu. Kostkę brukową układa się w łatwy sposób, również jej ewentualny demontaż przebiega sprawnie. Dzięki temu, w razie chęci jej wymiany, nie będziemy narażeni na uszkodzenia sąsiadującego terenu. Niemniej, musimy pamiętać, że do prawidłowego ułożenia brukowego chodnika warto zatrudnić zaufanych fachowców, jak na przykład firmę Jarsbruk Jarosław Stodolski.

Reasumując, nawierzchnia brukowa ma niesamowicie wiele zalet, jednak nie pozostaje bez wad. Warto dobrze przeanalizować przedstawione powyżej kwestie, aby ocenić, w jakim stopniu jest to rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań.

Opracowanie:

Jarsbruk Jarosław Stodolski

Zabłocie 37

  • tel. 534 390 048

Podziel się