Materiał Partnera Wady i zalety malowania proszkowego

Wady i zalety malowania proszkowego

Popularne zarówno w rękodziele, jak i w budownictwie - malowanie proszkowe ma bardzo szerokie zastosowanie. Jakie są jego wady i zalety? Czy można wykonać je samodzielnie? Na jakie powierzchnie je stosować?

Malowanie proszkowe - na czym polega?

Malowanie proszkowe polega na nałożeniu farby proszkowej specjalnym pistoletem na powierzchnię przewodzącą. Jest to kilku etapowy proces, w którym na początku trzeba daną rzecz dokładnie oczyścić. Polega to na odtłuszczeniu, odpyleniu, a nawet starciu z wierzchu za pomocą piaskowania. Następnie nakłada się farbę, a na końcu wypala, aby stopiła się z powierzchnią. Tylko takie trzystopniowy proces gwarantuje trwałość, wysoką jakość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, a nawet czynniki atmosferyczne i - przy niektórych rodzajach farb - promieniowanie UV.


W ten sposób można pomalować niemal każdy materiał - nie tylko metale, ale też drewno, aluminium, żeliwo, stal, płyty MDF, ceramikę i wiele, wiele innych. Przyda się szczególnie przy zagiętych elementach o skomplikowanej formie, z wieloma zakamarkami. Malowanie proszkowe wykonuje się często w branży motoryzacyjnej, ale też architektonicznej, w przemyśle maszyn czy meblowym. Prawie że nie istnieją ograniczenia, a na rynku istnieją nawet pistolety pozwalające na prace rękodzielnicze z tą metodą malowania.

Niezależnie od tego, co chcemy pomalować, zatrudnijmy do tego fachowców, takich jak Dukat PHU. Dobiorą oni odpowiedni rodzaj farby, a także sprzętu do malowania.

Zalety malowania proszkowego

Dzięki malowaniu proszkowemu można uzyskać bardzo gładką i jednolitą powierzchnie. Jeśli nie użyjemy farby strukturalnej (a jest taka możliwość) unikamy w ten sposób jakichkolwiek deformacji, dzięki stopieniu się proszku z elementem. Malowanie proszkowe jest bardzo wydajne. Zużywa się małą ilość materiału w porównaniu do malowania emulsją. Dodatkowo farba jest pozbawiona szkodliwych substancji rozpuszczalnikowych. Nie ma więc negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, a także środowisko. Powłoki są odporne na czynniki fizyczne i chemiczne, a niektóre z farb na promieniowanie UV i skrajne temperatury.

Dobrze oczyszczony element nie będzie miał po pomalowaniu różnych odcieni i wybarwień, a więc będzie wyglądał zdecydowanie bardziej estetycznie. Nie robią się także zacieki, a farba nie powinna odpryskiwać. Grubość równomierna na całej powierzchni nie zmienia też parametrów przedmiotu.

Możemy w ten sposób uzyskać wykończenie z połyskiem lub matowe, satynowe i strukturalne.

Wady malowania proszkowego

Wady malowania proszkowego ujawniają się tylko w źle przygotowanych powierzchniach. Najwięcej problemów pojawia się na źle oczyszczonej powierzchni. Raz pomalowany w ten sposób element trudno przefarbować. Do wykonania malowania proszkowego potrzebny jest drogi i specjalistyczny sprzęt. Oprócz tego często potrzebny jest warsztat i oczywiście piec. Trudno nagrzać malowaną powierzchnię do temperatury stopienia farby z elementem.

Podziel się