Materiał Partnera W jakim celu wzmacnia się podłoże gruntowe?

W jakim celu wzmacnia się podłoże gruntowe?

Cele wzmacniania podłoża gruntowego mogą być różne i są zależne od rodzaju przeprowadzanych prac budowlanych oraz warunków gruntowych. Wyróżnia się cztery rodzaje grup wzmacniających je. Pierwsza dotyczy wzmacniania wgłębnego słabego podłoża i odnosi się do budowli ziemnych. Druga działań powierzchniowych, najczęściej stosuje się ją przy nawierzchniach drogowych. Trzecia barier w podłożu, natomiast ostatnia wzmacniania istniejących fundamentów.

Badania podłoża gruntowego

Oznacza to, że grupy wzmacniające podłoże odnoszą się one do stabilizowania go, zabezpieczania konstrukcji, a nawet zwiększania nośności. Badania podłoża gruntowego  zależności od potrzeb można je wykonać przed rozpoczęciem budowy, w trakcie lub podczas przebudowy. Przeprowadzone w sposób właściwy pozwalają na bezpieczne usytuowanie obiektu i określenie czy wzmacnianie jest potrzebne. Jeśli tak, to są one kluczem do wyboru właściwej metody. Zadaniem inwestora jest zlecenie ich, a projektant konstrukcji musi zadbać o ich kompletność. Składają się one z badań wstępnych, które wykonuje się przed wyborem gruntu. Natomiast badania podstawowe są potrzebne do decyzji lokalizacyjnej bądź do projektu budowlanego. Ostatnim etapem są badania uzupełniające, które przeprowadza się, podczas budowy. To właśnie dzięki odwiertom, sondowaniu, badaniom polowym makroskopowym oraz laboratoryjnym możliwe jest określenie warstw geotechnicznych.

Metody wzmacniania podłoża

Wyróżnia się pięć głównych technologii wzmacniania gruntu:

  • wymianę gruntów słabonośnych na nasyp z kwalifikowanego kruszywa mineralnego, łamanego lub naturalnego;
  • wzmocnienie podłoża bez zastosowania domieszek, poprzez konsolidację gruntu;
  • wzmocnienie podłoża z zastosowaniem domieszek, przy użyciu np. wibrowymiany formułującej kolumny żwirowe;
  • wzmocnienie podłoża przy użyciu geosyntetyków,
  • zastosowanie metod mieszanych, czyli zastosowanie kilku zabiegów wzmacniających.

Wybierając jedną z nich, należy kierować się m.in.: celem inwestycji i wymaganymi parametrami, cechami morfologicznymi terenu, typem gruntu i jego początkowymi właściwościami; głębokością i objętością wzmacnianego gruntu; dostępnością materiałów, wpływem na środowisko, czasem trwania prac oraz ich całkowitym kosztem.

Postaw na pomoc doświadczonych fachowców

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twoja inwestycja miała mocne podstawy i szukasz doświadczonej firmy, która nie boi się trudnych prac geotechniczych? Sprawdź ofertę firmy Menard, która dostarczy Ci wiarygodne informacje o gruncie, który chcesz kupić lub sprawdzi, czy technologia wybrana przez projektanta jest odpowiednia.  W końcu chyba nie warto kupować działkę, która może narazić Cię na niepotrzebne dodatkowe wydatki?  Co więcej, zatrudnieni w niej eksperci pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dzięki procesowi obejmującemu badania geologiczne, stworzenie projektu oraz wykonawstwu. To wszystko, nie tylko obniży koszty, ale również pozwoli na zrobienie zadań zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pamiętaj, że dzięki właściwemu wzmocnieniu gruntu inwestycja może nawet przyspieszyć i zyskać na trwałości oraz jakości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas