Materiał Partnera W jakim celu wykorzystuje się stal czarną?

W jakim celu wykorzystuje się stal czarną?

O stali nierdzewnej, zwanej też szlachetną, bez wątpienia słyszał każdy z nas. Jest to materiał powszechnie wykorzystywany w wielu branżach przemysłowych. Niewielu jednak miało do czynienia ze stalą czarną, której używa się równie często. Jest to stop żelaza z węglem, który wyróżnia się  wyjątkowymi właściwościami fizyczno-chemicznymi. Do czego służy stal czarna węglowa?

Czym jest stal czarna?

Jak już wspomniano – stal czarna to stop żelaza oraz węgla, który poddawany jest obróbce termicznej. Zawartość węgla w tego rodzaju stali wynosi maksymalnie 2,11%. Materiał ten dostarczany jest do inwestora w szpulach lub arkuszach. Na rynku dostępne są trzy rodzaje stali czarnej węglowej:

  • stal gorącowalcowana – materiał uzyskiwany jest na drodze walcowania na gorąco. Posiada oznaczenie symbolem HR. Grubość stali gorącowalcowanej wynosi minimum 1,2 mm, maksymalna wartość zaś zależy od indywidualnego zapotrzebowania inwestora. Stal HR nie jest odporna na korozję, dlatego też zaleca się jej cynkowanie bądź malowanie proszkowe, co tworzy dodatkową warstwę ochronną;
  • stal zimnowalcowana – materiał pozyskuje się w wyniku walcowania na zimno, co gwarantuje bardzo dobre wykończenie jego powierzchni. Symbolem tego typu stali jest CR i posiada ona grubość od 0,3 do 3,00 mm. Na potrzeby klienta można wyprodukować tworzywo o większej grubości. Stal CR można zabezpieczyć w procesie cynkowania, cynkowania elektrycznego lub poprzez malowanie;
  • stal ocynkowana – materiał, który został zabezpieczony przed korozją. Jego oznaczenie to HDG. Grubość stali ocynkowanej jest taka sama, jak w przypadku stali zimnowalcowanej. Stal HDG to wyrób uniwersalny – można go stosować zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz.

Stal czarna węglowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Zastosowanie stali czarnej

Jak informuje specjalista z firmy Konstak – zastosowanie stali czarnej jest bardzo szerokie. Materiał ten wyróżnia się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i jest tańszy od stali szlachetnej. Wykorzystuje się go do tworzenia konstrukcji stalowych takich jak np. kominy i rurociągi przemysłowe. Stal czarna stosowana jest także do budowy mostów, kontenerów i produkcji komponentów pojazdów mechanicznych.

Ze stali czarnej wyrabia się też blachy stalowe, ryflowane i perforowane. Służy też do wyrobu rur kotłowych ocynkowanych, które wykorzystywane są do tworzenia infrastruktury w zakładach energetycznych i ciepłowniczych. W instalacjach tego typu można stosować zarówno rury bezszwowe, jak i ze szwem. Łączy je się ze sobą za pomocą spawania lub kołnierzy. W przypadku instalacji chłodniczych wykorzystuje się rury ze stali czarnej bezszwowe.

Opracowanie:

Podziel się