Artykuł sponsorowany W jakim celu wykonuje się stabilizację gruntu?

W jakim celu wykonuje się stabilizację gruntu?

Proces nazywany stabilizacją gruntu polega między innymi na mieszaniu gruntu oraz hydraulicznego spoiwa w odpowiednich warunkach wilgotnościowych. Celem jest uzyskanie odpowiednich parametrów podłoża i jego wytrzymałość. Wykonane prace muszą spełniać obowiązujące specjalistyczne wymogi. Obecnie te procesy cieszą się dużą popularnością i wykonywane są na mało stabilnych glebach, które w efekcie stają się naprawdę wytrzymałe.

Metody stabilizacji gruntów

Zadaniem procesów stabilizacyjnych gruntu jest wykonanie podbudowy pomocniczej, zasadniczej oraz ulepszonego podłoża. Wykorzystuje się w tym celu mineralne materiały, do których można zaliczyć wapno, cement, środki jonowymienne, lotne popioły i mieszanki spoiw. Specjaliści z firmy Webac Sp. z o.o. Hydroizolacje przypominają, że ogromne znaczenie ma wymieszanie oraz rozdrobnienie cementu i gruntu. Z kolei masa suchego gruntu wahać powinna się w przedziale od 4 do 10 procent. Proces mieszania może odbywać się na dwa sposoby, a mianowicie przy pomocy takich maszyn jak frezarki gruntowe czy też betoniarki. Stabilizacja gruntu przy pomocy mieszarki pozwoli na dokładne oraz jednorodne wymieszanie materiałów, wody oraz spoiw. Całość w tym wypadku kontrolowana jest w sposób elektroniczny. Średnia wydajność urządzenia wynosi średnio 200 ton na godzinę.

Zalety procesów stabilizacyjnych

Stabilizacja gruntów ma za zadanie poprawić nośność mieszanki składającej się ze spoiw oraz gleby. W wyniku tej metody uzyskuje się warstwę o grubości około pół metra, która spełnia wszelkie techniczne wymagania oraz obowiązujące normy. Stabilizacja gruntu przy zastosowaniu cementu pozwala na zmniejszenie nasiąkliwości cząstek i stworzenia szkieletu nośnego w gruncie. Ten proces ma za zadanie znacznie zmniejszenie kosztów wykonania podbudowy oraz skrócenia czasu realizacji całej inwestycji. Stabilizacja gruntu pozwala na wykorzystanie miejscowego materiału. Dochodzi również zmniejszenie ilości warstw bitumicznych i podbudów. Do wszelkich procesów angażuje się również niewielką ilość zasobów ludzkich oraz maszynowych. Oczywiście ilość użytego cementu do procesów stabilizacyjnych gruntu zależy w dużej mierze od stopnia uziarnienia gruntu, czynników wytrzymałościowych oraz porowatości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas