Artykuł sponsorowany W jakiej kolejności wykonywać prace wykończeniowe podczas remontu domu?

W jakiej kolejności wykonywać prace wykończeniowe podczas remontu domu?

Remont domu lub mieszkania to zawsze duże wyzwanie, w szczególności, jeśli dotyczy on całego obiektu albo przeprowadza się go w zamieszkałej już przestrzeni. Tym bardziej nie dziwi fakt, że każdemu z nas zależy, aby prace remontowe były zrealizowane jak najszybciej. W celu jak najszybszego uporania się z remontem, konieczne jest wykonanie właściwego harmonogramu prac. Jak zatem powinny przebiegać prace wykończeniowe w czasie remontu?

Krok pierwszy, czyli załatwienie wszelkich formalności

Każdorazowo remonty mieszkań i domów powinny rozpoczynać się od załatwienie spraw formalnych. W tym celu warto stworzyć plan określający zadania, jakie nas czekają. W pierwszej kolejności należy spisać wszelkie czynności, jakie będą przeprowadzane, a także na ich podstawie ocenić ilość potrzebnych materiałów budowlanych i sporządzić wycenę na wykonanie usługi przez firmy wykończeniowe. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie koszty poniesiemy podczas prac remontowych. Stworzenie harmonogramu prac umożliwi też szybsze znalezienie firmy, która wykona zajmie się remontem. Usługi remontowe oferuje m.in. firma budowlana Mal Bud z Malawy w województwie podkarpackim. Przed rozpoczęciem prac musimy sporządzić umowę z wykonawcą. Najlepiej, aby umowa została zawarta na piśmie, ponieważ wtedy łatwiej dochodzić swoich praw w przypadku pojawienia się problemów. Umowa powinna zawierać zakres prac, termin ich wykonania, wynagrodzenie oraz sposób zapłaty, a także strony, które ją podpisują.

Jak przebiegają prace remontowe?

Po ustaleniu wszelkich szczegółów z wykonawcą, można przejść do realizacji robót. Pierwszą rzeczą w przypadku generalnego remontu jest wyburzenie ścian działowych i zbudowanie nowych, o ile przewidujemy zmiany w rozkładzie pomieszczeń. Następnie bierzemy się za stolarkę okienną i drzwiową. W trakcie prac na tym etapie możemy spodziewać się ewentualnych wyburzeń lub wykonywanie nowych otworów na okna i drzwi i zamurowywanie starych. Kolejnym krokiem jest wykonywanie zmian w instalacjach. Zwykle tego typu prace wykończeniowe dotyczą kuchni i łazienki, aczkolwiek zmiany w instalacji elektrycznej mogą występować też w innych pomieszczeniach. Na tym etapie prac można wymienić lub modernizować instalacje wodne, kanalizacyjne, gazowe i elektryczne, a nawet zamontować system alarmowy.

Jeśli zdecydowaliśmy się na wyburzenie lub dodanie ścian działowych, następnym krokiem będzie montaż płyt kartonowo-gipsowych. Potem fachowcy z ekipy budowlanej przechodzą do gruntowania ścian. Oczywiście takie prace wykonuje się w celu przygotowania powierzchni pod montaż płytek lub terakoty bądź przed malowaniem ścian. Kolejny krok to właśnie układanie płytek na ścianach i podłogach. Po tej czynności przychodzi czas na wykonanie podłóg drewnianych. Jeśli te są już stworzone, można zamontować drzwi wewnętrzne i wykończyć sufity i ściany (malowanie, tapetowanie). Ostatnim etapem prac remontowych jest zamontowanie gniazd elektrycznych, oświetlenia oraz wstawienie mebli.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas