Materiał Partnera W jaki sposób wykonuje się dach zielony?

W jaki sposób wykonuje się dach zielony?

Dach – jeden z najważniejszych elementów każdego obiektu użytkowego, który musi zapewniać przede wszystkim doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Warto też zadbać o to, by był estetyczny. Niektórzy jednak decydują się na połączenie tych atutów i wzbogacenie ich o dodatkowy aspekt ekologiczny, tworząc tzw. dachy zielone. Jak dokładnie powstają tego typu pokrycia?

Konieczna hydroizolacja

Dach zielony konstruuje się poprzez układanie kolejnych, specjalnie przygotowanych warstw jedna na drugiej. Muszą one nie tylko zabezpieczać budynek, ale też gwarantować m.in. doskonałą izolację termiczną czy akustyczną. Pierwszą i tym samym niezwykle ważną warstwą jest jednak tzw. hydroizolacja. To właśnie dzięki niej woda potrzebna do utrzymania roślin na powierzchni dachu zielonego nie przedostaje się do wnętrz. Warstwa hydroizolacyjna chroni też pomieszczenia przed zalaniem i pojawianiem się wilgoci związanej z nagromadzeniem wody opadowej.

Profesjonalnym wykonaniem hydroizolacji zajmie się firma Termo-Dek, która jest w stanie kompleksowo przygotować dach zielony. Oznacza to także dostarczenie i ułożenie kolejnych warstw, w tym termoizolacyjnej. To właśnie dzięki niej resztki wody znajdujące się na pokryciu dachowym są skutecznie odprowadzane i nie dostają się do wnętrz, jednak głównym jej zadaniem jest izolacja cieplna. Jeśli stoi ona na wysokim poziomie, budynek nie generuje na nią wysokiego zapotrzebowania – jest więc oszczędny.

Wiele warstw

Po ułożeniu dwóch najważniejszych warstw, które zabezpieczają budynek przed wilgocią i negatywnym wpływem temperatur panujących na zewnątrz, specjaliści zajmujący się wykonaniem dachów zielonych zadbają też o przygotowanie specjalnej warstwy zabezpieczającej w postaci pokrycia odpornego na przerastanie korzeni roślin. Najczęściej jest to materiał bitumiczny, często stosuje się w tej warstwie także membranę z tworzyw sztucznych. Dach zielony to przede wszystkim sporo wody, dlatego konieczne jest również jej efektywne odprowadzenie.

Zadanie to realizuje warstwa drenująca, nazywana też warstwą drenażu. Nie może być ona zanieczyszczona, dlatego tuż nad nią specjalistyczne firmy zajmujące się wykonywaniem dachów zielonych zamontują warstwę filtrującą. Końcowym etapem jest zieleń – najważniejszy element każdego dachu ekologicznego tego typu. Warstwa wegetacyjna to specjalnie przystosowane podłoże, które pozwala na sadzenie wybranych roślin i dostarczenie im niezbędnych składników organicznych oraz mineralnych. Jak się więc okazuje, dach zielony to dość skomplikowana konstrukcja, dlatego warto jej przygotowanie zlecić wyłącznie doświadczonym fachowcom.

Podziel się