Artykuł sponsorowany W jaki sposób przygotować się do montażu szamba?

W jaki sposób przygotować się do montażu szamba?

Posiadanie instalacji wodno-kanalizacyjnej jest nieodzownym elementem każdego budynku mieszkalnego i użyteczności publicznej. Tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania klasycznego przyłącza do systemu kanalizacji, należy zastosowań alternatywne metody odprowadzania ścieków jak przydomowe oczyszczalnie lub zbiorniki asenizacyjne. Zobaczmy, jak przygotować się do montażu szamba?

Dzisiejsze szamba przy właściwym użytkowaniu, są równie komfortowe, jak w przypadku standardowej kanalizacji. Jednak aby tak było, należy zadbać o właściwy montaż szamba, właściwe posadowienie zbiornika i odpowiednie dokonanie samego przyłączenia.

Istota wykopu ziemnego pod szambo betonowe

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów robót ziemnych, tak i w przypadku wykopów pod szambo należy właściwie przygotować teren pod zbiornik asenizacyjny. Chodzi tu głównie o właściwe wykonanie wykopu ziemnego. Idealnie jest, jeśli zarówno wykop, jak i montaż szamba wykonuje jedna firma, tak, jak w przypadku korzystania z usług firmy PPUH Ro-Bud Jolanta Jakubowska-Wnęk. Pozwala to na właściwe dogranie czasowe poszczególnych elementów montażu zbiornika asenizacyjnego.

Sam wykop powinien być wykonany tego samego dnia co montaż, najlepiej aby prace ziemne zakończyły się 2 godziny przed głównymi pracami monterskimi. Zlecając usługę montażu szamba i wykopu pod szambo, trzeba pamiętać, aby firmie wykonującej prace przekazać wszystkie informacje producenta zakupionego przez nas zbiornika, odnośnie do sposobu jego posadowienia. Zazwyczaj wykop będzie cechował się:

  • długością o 0,5 m większą niż długość szamba
  • szerokością o 0,5 m większą niż szerokość szamba
  • głębokością min 0,5 m większą niż wysokość szamba, uwzględniającą osadzenie rury kanalizacyjnej.

Przygotowanie dna wykopu pod szambo

Podłoże pod zbiornik asenizacyjny wymaga bezwzględnego wypoziomowania poprzez zastosowanie 10 cm podsypki piaskowej, chudego betonu po wcześniejszym oczyszczeniu gruntu. Jest to istotne z punktu widzenia naturalnego osiadania zbiornika pod swoim ciężarem w gruncie. Jeśli dno wykopu ziemnego nie zostanie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, osiadający zbiornik zostanie uszkodzony a teren przyległy skażony. Wypoziomowane z kolei zapobiega pęknięciom zbiornika w przyszłości.

Oczywistym wydaje się sama orientacja wykopu umożliwiająca właściwe podłączenie rury kanalizacyjnej. Jednak zdarza się, że niedoświadczone firmy budowlane, osadzą źle zbiornik względem otworu na rurę, co wiąże się z dodatkowymi kosztami na usunięcie pomyłki, a zatuszowanie jej i stosowanie dodatkowych kawałków rury kanalizacyjnej i koniecznych kolanek, może powodować późniejsze zatory i problemy z właściwym działaniem instalacji kanalizacyjnej.

Otwór na rurę zawsze znajduje się przy węższej ścianie zbiornika i wyznacza on kierunek posadowienia szamba. Powinien on być zawsze otworem na rudę kanalizacyjną w kierunku budynku, do którego będzie przyłączany zbiornik.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas