Materiał Partnera W jaki sposób ocieplić dachy spadziste?

W jaki sposób ocieplić dachy spadziste?

Prawidłowe ocieplenie dachu wpływa nie tylko na nasz komfort mieszkania, ale również wydatki związane z ogrzewanie. Jakich metod i materiałów się w tym celu używa?

Rodzaje materiałów do izolacji dachów

W dzisiejszych czasach zdecydowanie najpopularniejszym materiałem do ocieplania dachów jest wełna szklana. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka sprężystość, pozwalająca łatwo dopasować materiał do przestrzeni między krokwiami dachu. Przy montażu wełny należy pamiętać o dokładnym wypełnieniu wolnej przestrzeni z zachowanie odstępu między warstwą wełny a odeskowaniem dachu – dzięki temu dach będzie „oddychał”, co oznacza, że nie będzie się na nim skraplać para wodna. Drugi pod względem popularności jest styropian, który - podobnie jak wełna – umieszczany jest między krokwiami. Jego montaż wymaga dużo większej dokładności, gdyż płyty styropianowe należy przyciąć do odpowiedniego rozmiaru.

Ocieplanie wełną celulozową

Alternatywą dla najpowszechniej stosowanych materiałów termoizolacyjnych jest zastosowanie ocieplenia z wełny celulozowej. W przeciwieństwie do wełny mineralnej oraz styropianu, materiał ten układany jest nie w formie płyt, lecz granulatu, natryskiwanego przy pomocy specjalnych urządzeń. Jedną z głównych zalety takiego rozwiązania jest fakt, że drobny granulat doskonale dostosowuje się do kształtu zabudowy dachu, szczelnie wypełniając wszelkie zakamarki – wyjaśnia przedstawiciel firmy Termex, specjalizującej się w produkcji wełny celulozowej – Ponadto wykazuje ona dobre właściwości osuszające, dzięki czemu nadaje się do ocieplania dachów z „mokrego” drewna. Koszt wykonania izolacji z wełny celulozowej na dachu spadzistym jest około 50% wyższy, niż w przypadki ocieplania stropów płaskich, jednak wyższe koszty rekompensowane są m.in. przez wysoką odporność na wilgoć oraz poprawioną akustykę dachu, co jest szczególnie istotne w przypadku poddaszy użytkowych.

Dlaczego ocieplenie dachu jest tak istotne?

Wyróżnić można kilka powodów, dla których należy zadbać o odpowiednie fachowo wykonane ocieplenie dachu. Pierwszym z nich jest poprawienie parametrów termicznych domu – to właśnie przez dach ucieka z niego najwięcej ciepła. Minimalizując straty energii cieplnej, zmniejszamy nasze zapotrzebowanie na nią a tym samym również koszty ogrzewania. Nie wspominając o tym, że profesjonalnie wykonana i wysokojakościowo izolacja termiczna ma bardzo korzystny wpływ na komfort mieszkania oraz użytkowania poddasza, między innymi poprzez wspomnianą już poprawę akustyki – jest to szczególnie istotne w przypadku dachów pokrytych blachodachówką. 

Podziel się