Artykuł sponsorowany W jaki sposób działa ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków?

W jaki sposób działa ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Domowe oczyszczalnie ścieków są innowacyjną metodą, stanowiącą alternatywę dla klasycznego szamba. Jest nie tylko bezpieczniejsza, ale też w pełni ekologiczna i o wiele łatwiejsza w budowie. Korzystanie z niej praktycznie nie wymaga obsługi, dlatego wiele osób decyduje się na jej budowę ze względu na wygodę. W jaki sposób działa przydomowa oczyszczalnia i na jakich zasadach jest budowana?

Jak działa domowa oczyszczalnia ścieków?

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się systemy drenażowe. Oczyszczalnia składa się z jedno- lub wielokomorowego osadnika gnilnego oraz studzienki rozdzielczej, które są umieszczone w odpowiednio głębokim wykopie. Oczyszczanie w przydomowym zbiorniku odbywa się w dwóch podstawowych etapach. Najpierw w osadniku gnilnym zachodzi szereg procesów biochemicznych za pomocą bakterii beztlenowych, flotacji oraz sedymentacji. Dzięki temu zebrany osad ulega rozkładowi, dzieląc się na dwie frakcje: sole mineralne i związki rozpuszczalne w wodzie. Ścieki przebywają w tym miejscu około 3 dni, a następnie ich część płynna przepływa do studzienki rozdzielczej. W drugim etapie powstałe w ten sposób płynne nieczystości są oczyszczane w warunkach tlenowych, gdzie są pozbawiane wszelkich zanieczyszczeń groźnych dla środowiska.

Zasady budowania domowej oczyszczalni

Tak jak przy każdej budowie, decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków, najpierw musisz skupić się na wszystkich kwestiach prawnych. Szczegółowe informacje można uzyskać w zakładzie wodno-kanalizacyjnym. Systemy o wydajności poniżej 7,5 metra sześciennego na dobę nie wymaga uzyskania pozwolenia. Wystarczy tylko zgłosić zamiar jej zbudowania, a także nie później niż dwa lata po wykonaniu – zakończenie robót. Działka musi być odpowiednio duża, aby móc pomieścić wszystkie ważne elementy z zachowaniem właściwych odstępów.

Najważniejsze odległości, które trzeba wziąć pod uwagę podczas budowy oczyszczalni:

  • Wody gruntowe powinny znajdować się przynajmniej 1,5 metra od drenażu rozsączającego;
  • Między osadnikiem gnilnym i studnią (zarówno własną, jak i sąsiadków) musi być co najmniej 15 metrów odległości;
  • Między odbiornikiem ścieków oczyszczonych a studnią – 30 metrów;
  • Drenaż i osadnik powinny być co najmniej 2 metry od drogi i granicy działki;
  • Osadnik umieszcza się 5 metrów od domu.
Podczas budowy przydomowej oczyszczalni ścieków warto skorzystać z usług firmy, która nie tylko zajmie się wyznaczeniem odpowiedniej lokalizacji, ale również przygotowaniem takich elementów, jakim są niezbędne wykopy. Ekosystem FHU od lat zajmuje się robotami ziemnymi w obrębie domowych oczyszczalni za pomocą koparko-ładowarki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas