Materiał Partnera Usługi geodezyjne na najwyższym poziomie

Usługi geodezyjne na najwyższym poziomie

Jeśli planujemy jakąkolwiek inwestycję budowlaną lub drogową, to właściwie od samego początku konieczne nam będą usługi geodezyjne. Praca jaką wykonuje geodeta ma związek ze wszystkimi etapami inwestycji i każdy jest zobligowany do korzystania z takich usług. Jeśli posiadamy  określony kawałek ziemi i chcemy podzielić go na działki, to konieczne jest tyczenie, czyli wyznaczenie granic poszczególnych z nich właśnie przez geodetę, jeśli planujemy stawianie domu, to geodeta sporządza mapy geodezyjne na potrzeby projektu. Konieczne jest  ich złożenie w urzędzie razem z projektem budynku. W kolejnych krokach sprawdzane są postępy projektu i ich prawidłowość i przeprowadzana inwentaryzacja powykonawcza.

Jak wybrać geodetę?

Warto postawić na specjalistę z doświadczeniem i umiejętnościami, którego polecają wcześniejsi klienci. Warto bowiem zaznaczyć, że praca geodety wymaga wyjątkowej dokładności i skrupulatności. Cena nie powinna być tu więc jedynym kryterium, a nawet powinna zostać odsunięta na dalszy plan, gdyż niezwykle istotna okazuje się precyzja, która może istotnie wpłynąć na całą realizację projektu. Warto sprawdzić czy  posiada referencje i co o współpracy mówią wcześniejsi klienci. Zwykle będzie możliwość znalezienia szeregu opinii na temat danej firmy lub osoby.

Jak pracuje geodeta?

Praca geodety z pewnością nie jest dla każdego. W pierwszej kolejności przeprowadza się bowiem odpowiednie pomiary w terenie, za pomocą specjalistycznego sprzętu. W kolejnym kroku konieczna jest dość monotonna praca biurowa, nad opracowaniem map do celów inwestycyjnych lub innych. Zgromadzone pomiary pozwalają na jej precyzyjne wykonanie z wykorzystaniem dokładnych programów komputerowych, których obsługi musi się perfekcyjnie nauczyć każdy specjalista z tej branży.

Na zakończenie prac przeprowadzana jest inwentaryzacja powykonawcza, która sprawdza ich zgodność z początkowymi planami. Takie dokumenty od geodety muszą zostać złożone wraz z innymi do urzędu. Pozwala to m.in. na zweryfikowanie zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego dla danej lokalizacji. Z usług geodety musi skorzystać każdy kto buduje dom lub planuje inną inwestycję budowlaną. Powinniśmy mieć ten fakt na uwadze, nawet jeśli dotąd nie zdawaliśmy sobie z tego faktu sprawy.

Opracowanie:

Geoprojekt Usługi Geodezyjne Piotr Bodnar

Koszalin , Ignacego Chrzanowskiego 15 lok. 5

  • tel. 602 174 570

Podziel się