Materiał Partnera Układanie płytek podłogowych

Układanie płytek podłogowych

Wydawać by się mogło, że ułożenie płytek podłogowych jest sprawą niezwykle prostą. Posadzka wyłożona płytkami ceramicznymi bardzo dobrze się prezentuje nie tylko w łazience i kuchni, ale również na tarasie, w pokoju dziennym i garażu.  Przy wyborze płytek ważny jest nie tylko wygląd, ale również przeznaczenie, a w szczególności ich późniejsze obciążenie i bezpieczeństwo użytkowania. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Odpowiedni wybór płytek

Pod względem wytrzymałości glazurowane płytki ceramiczne dzieli się na 5 klas ścieralności. Łazienka, w której obciążenie jest słabe, może być wyposażone w płytki o klasie ścieralności 3. Do pokoju dziennego, sypialni, kuchni i przedpokoju warto wybrać płytki o klasie ścieralności 3 i 4. Garaż, który poddawany jest dużym obciążeniom powinien mieć płytki mrozoodporne, o klasie ścieralności 5. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z pracownikiem firmy budowlanej, którego doświadczenie pomoże uniknąć późniejszych rozczarowań.

Układanie terakoty – od czego zacząć?

W pierwszym kroku należy obliczyć ilość potrzebnych płytek i pozostałych materiałów. W tym celu należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia oraz doliczyć do osiągniętej wartości 10% na odpady i uszkodzenia. Następnie należy dobrać odpowiednią zaprawę klejową, grunt i zaprawę do fug.
Posadzkę należy dokładnie wyszczotkować i wyczyścić, usuwając detergentami tłuste plamy. Starą gładką posadzkę z płytek najlepiej zarysować szlifierką lub papierem ściernym, a nierówności pokryć zaprawą wyrównującą. Między podłożem a klejem można zastosować też tzw. folię w płynie, która zaimpregnuje i zabezpieczy powierzchnię. Układanie posadzki wygodnie jest rozpocząć w przeciwległym do drzwi narożniku. Pierwszy rząd powinien być wyłożony z płytek całych, a układanie najlepiej zakończyć przy wyjściu. Przed przyklejeniem płytek warto je ułożyć „na sucho” na podłożu, uwzględniając także szerokość spoin. W pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność warto przeprowadzić kilkuetapowe gruntowanie, izolację, a także zastosować dodatkową powłokę uszczelniającą. Zaprawę klejową nakłada się szpachlą o grubości wskazanej przez producenta danej zaprawy. Aby zachować równą odległość między płytkami, używa się krzyżyków dystansowych. Spoiny najlepiej jest fugować około 12 godzin po ułożeniu płytek i usunięciu krzyżyków dystansowych. Gotowe masy fugujące nakłada się kauczukową szpachlą tak, aby dokładnie pokryć wszystkie szczeliny.

Jak widać, układanie płytek nie jest najłatwiejszą pracą remontową. Przy odrobinie podstawowej wiedzy można wykonać ją samodzielnie. Warto jednak zastanowić się nad zatrudnieniem firmy, dzięki czemu zyskamy pewność dobrze wykonanej pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas