Artykuł sponsorowany Układanie nawierzchni brukowej – o czym pamiętać?

Układanie nawierzchni brukowej – o czym pamiętać?

Układanie kostki brukowej to czynność składająca się z kilku etapów prac. Samo układanie kostek to jedna z końcowych prac, która poprzedzona jest odpowiednim wytyczeniem oraz przygotowaniem podłoża. Zatem o czym powinniśmy pamiętać w trakcie realizowania prac brukarskich i w jaki sposób układa się nawierzchnie z kostki brukowej?

Wytycznie nawierzchni pod kostkę i wykonanie podbudowy

Pierwszym etapem prac brukarskich jest wytyczenie obszaru, na którym materiały będą układane. Najczęściej w tym celu posługujemy się projektem i na jego podstawie wyznaczamy miejsce, w którym znajdzie się nawierzchnia brukowa. Poszczególne punkty warto zaznaczyć na działce z wykorzystaniem palików, a następnie łączy się je sznurkiem, dzięki czemu uzyskamy poziom bruku. Wytyczony w ten sposób teren można korytować i profilować. Te prace przygotowawcze umożliwią stworzenie później warstwy podbudowy. Teren musi być pogłębiony na grubość około 25 – 50 cm.

Kolejnym etapem prac jest wykonanie podbudowy, czyli warstwy, której po ułożeniu kostki nie widać. Mimo tego stanowi ona najważniejszy etap prac brukarskich. Podbudowa złożona jest z kilku warstw materiałów dających łączną grubość około 15 – 40 cm. Jak informuje specjalista od prac brukarskich z firmy budowlanej Javer z Rucewka w województwie kujawsko-pomorskim, w przypadku nawierzchni, po których będą poruszali się tylko piesi, wystarczy 20 cm podbudowy, natomiast gdy będą się po niej poruszały samochody, podbudowa musi mieć mniej więcej 25 – 40 cm.

Jak już zostało wspomniane, podbudowa składa się z kilku warstw, gdzie każda z nich ma 10 – 15 cm grubości. Podbudowę wykonuje się z kruszyw naturalnych, m.in. tłucznia czy mieszanki żwirowo-piaskowej. Należy pamiętać, aby każda warstwa była dokładnie ubita i zagęszczona. Jednym z końcowych etapów tej części prac brukarskich jest wykonanie podsypki z piasku, grysu lub wysiewek kamiennych. Dopiero potem możliwe jest układanie kostki brukowej.

Najważniejsze zasady dotyczące układania kostki brukowej

Pierwszą bardzo ważną zasadą, o której musimy pamiętać jest to, by kostki brukowe nie były układane na styk. Bruk musi być układny z uwzględnieniem szczelin między poszczególnymi kostkami. Gdyby kostki były ze sobą ściśnięte, wówczas dochodziłoby do uszkodzenia ich krawędzi. W trakcie tworzenia brukowych nawierzchni warto sięgać po kostki z różnych palet, ponieważ mogą się one nieco od siebie różnić pod względem kolorystycznym. W ten sposób unikniemy niesymetrycznego ułożenia kostki w różnych barwach.

Po ułożeniu wszystkich kostek brukowych ogromne znaczenie ma dokładne wypełnienie szczelin piaskiem. W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się suchy piasek płukany lub drobny gres, czyli materiały służące do spoinowania. Zastosowanie kruszyw zapobiega przemieszczaniu się pojedynczych kostek, dzięki czemu cała nawierzchnia jest trwała i stabilna. Spoinowanie należy wykonać dwukrotnie, zaraz po ułożeniu kostek oraz po zagęszczeniu nawierzchni. Trzymając się tych zasad, możemy być pewni, że bruk będzie służył przez wiele lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas