Materiał Partnera Udoskonalenie instalacji elektrycznej w starszych obiektach

Udoskonalenie instalacji elektrycznej w starszych obiektach

Domowa instalacja elektryczna stanowi układ zasilania zbudowany z dziesiątek elementów. Podczas gdy w nowych budynkach nie sprawia ona większych problemów, to w starszych obiektach często wymaga modernizacji. Mówiąc w dużym uproszczeniu, wysłużone komponenty czy dawne rozwiązania techniczne nie radzą sobie ze współczesnymi wyzwaniami. W skrajnych przypadkach mogą one stanowić nawet zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia.

Modernizacja tylko pod okiem ekspertów

Chociaż modernizacja instalacji elektrycznej przybiera różne oblicza, to bez względu na zakres przeprowadzanych prac musi ona potem spełniać obecne standardy bezpieczeństwa. Z tego też powodu, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko funkcjonuje jak należy, remont instalacji najlepiej powierzyć fachowcom o nieposzlakowanej opinii, dysponujących odpowiednimi uprawnieniami. Jedną z firm godnych zaufania jest bez wątpienia UBAR Aliaksandr Rudy z siedzibą w Kadzidle, która poradzi sobie z każdym wyzwaniem. Mimo iż działa ona na rynku stosunkowo niedługo, bo od 2018 roku, to może pochwalić się dziesiątkami zadowolonych klientów.

Co może obejmować modernizacja instalacji elektrycznej?

Specjaliści unowocześnienie elektryki zalecają połączyć z ogólnym remontem danego budynku, oczywiście, o ile wcześniej instalacja nie stała się na tyle niebezpieczna, aby podjąć szybszą interwencję. Jedną z najczęściej wykonywanych operacji jest usuwanie starych przewodów o małym przekroju, które to w leciwych obiektach bazują na aluminium. Obecnie w budownictwie prym wiodą przewody miedziane wyróżniające się elastycznością, wysoką przewodnością i wyjątkową odpornością na wyginanie. Nie sprawiają one ponadto żadnych kłopotów przy rozszerzaniu instalacji.

Modernizacja to dokonała okazja, aby raz na zawsze uporać się z brakiem dostatecznej ilości gniazd elektrycznych. Problem ten w starszych obiektach da się odczuć zwłaszcza w kuchni, w której to na porządku dziennym jest posługiwanie się przedłużaczami oraz innymi rozgałęziaczami. Zatem w nowym projekcie instalacji, dla większego komfortu warto uwzględnić jak największą liczbę punktów połączeniowych wyposażonych w elementy uziemiające. Dostosowując instalację do nowych potrzeb, zupełnie naturalne jest też wyodrębnienie większej liczby obwodów. Te zbiegają się w rozdzielnicy, która zgodnie z aktualnymi normami musi zawierać moduły ochronne i kontrolne montowane na znormalizowanej szynie instalacyjnej. To właśnie znajdująca się w niej aparatura, na czele z wyłącznikami zapobiega przepięciom, przeciążeniom czy porażeniom. Nie sposób pominąć faktu, iż wymiana szafki rozdzielczej często pociąga ze sobą konieczność demontażu licznika energii. Elektryk ma obowiązek powiadomić o tym fakcie stosowne instytucje, podając  im okres odłączenia sprzętu.

Czy wymiana przewodów, dodanie gniazd lub wyposażenie instalacji w rozdzielnicę bez tradycyjnych korków jest wystarczające, aby w pełni cieszyć się dobrodziejstwami technologii? Aby bez przeszkód korzystać z wielu urządzeń jednocześnie, należy wpierw sporządzić bilans mocy. Niekiedy bowiem okazuje się, że chcąc zamontować w domu bardziej wymagające sprzęty, będzie potrzebna zmiana przyłącza między obiektem a siecią, co wymaga z ustaleń z zakładem energetycznym.

Opracowanie:

UBAR Aliaksandr Rudy

Kadzidło , marsz. Piłsudskiego 2

  • tel. 51 362 69 23

Podziel się