Artykuł sponsorowany Typy kotłów na paliwo stałe

Typy kotłów na paliwo stałe

Paliwa stałe, takie jak węgiel, drewno czy ekogroszek, należą do najczęściej stosowanych przez polskich właścicieli źródeł energii cieplnej. Swoją popularność zawdzięczają one przede wszystkim niskiej cenie, która rekompensuje wyraźne niedogodności eksploatacyjne – konieczność magazynowania paliwa, regularnego dostarczania go do urządzenia grzewczego oraz usuwania popiołów. Współczesne kotły do spalania paliw generalnie dzielimy na kotły górnego oraz dolnego spalania. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady oraz zalety.

Kotły górnego spalania

Blisko ¾ nowych kotłów na rynku to właśnie kotły górnego spalania – są one bardzo tanie, mają prostą konstrukcję (zatem nie psują się tak często i są łatwe w obsłudze) i ponadto można w nich spalać różnego rodzaju paliwa. Niestety, kotły tego typu są jednocześnie najmniej efektywne i najbardziej kopcą. Niska cena, połączona z możliwością spalania tanich paliw jest głównym czynnikiem wpływającym na wciąż dużą popularność tego typu urządzeń. Spalanie zachodzi w nich sposobem przeciwprądowym, powodującym rozpalanie całej objętości zasypu – efektem tego jest wzrost ilości spalin wraz z ilością paliwa, którego dorzucimy do pieca. Metodą rozwiązania problemu nadmiernego kopcenia jest spalanie sposobem współprądowym – polega on na rozpaleniu zasypu od góry i wypaleniu na samym początku zawartych w nim substancji lotnych. Takie rozwiązanie niesie za sobą jednak konieczność rozpalania każdego kolejnego załadunku paliwa. Kotły górnego spalania radzą sobie z wieloma rodzajami paliwa – drewnem, węglem o różnym uziarnieniu oraz koksem.

Kotły dolnego spalania

Znacznie mniej popularnym, jednak zarazem zdecydowanie bardziej opłacalnym (mimo wyższych kosztów inwestycji) rozwiązaniem są kotły dolnego spalania. Spalanie odbywa się w nich sposobem współprądowym, co oznacza, że jest ono znacznie czyste, kocioł nie kopci, z drugiej strony jednak eliminuje potrzebę ciągłego doglądania stania paliwa i cyklicznego rozpalania nowego ładunku. Ich wady to przeważnie wyższa cena w stosunku do kotłów górnego spalania oraz fakt, że nie są one w stanie efektywnie spalać tak różnorodnego paliwa – najlepsze efekty osiągniemy spalając w nich węgiel typu 31.2, 32.1 do 32.

Producentem wysokiej klasy kotłów na paliwa stałe jest firma Kamen.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas