Materiał Partnera Typy klimatyzatorów do mieszkania - jaki wybrać?

Typy klimatyzatorów do mieszkania - jaki wybrać?

Od jakiegoś czasu obserwujemy zdecydowany wzrost temperatury latem. Upalne powietrze wkrada się przez uchylone okna, a nagrzane, dobrze zaizolowane mury nie pozwalają mu uciec. Coraz powszechniejsze staje się stosowanie w domach i blokach klimatyzacji. Jakie rozwiązania są dostępne?

Klimatyzacja dla każdego

Ceny klimatyzacji i jej założenia stają się coraz bardziej przystępne. Na rynku mamy ogrom propozycji na niemal każdą kieszeń. Jest to inwestycja na długie lata, która poprawi komfort życia całej rodziny.

Gdy zdecydujemy się już ostatecznie na konkretny typ instalacji klimatyzacji, a także znajdziemy na nie miejsce i uzyskamy pozwolenie na jej założenie (mieszkańcy bloków powinni zwrócić się do spółdzielni lub zarządców o zgodę lub sprawdzić taką możliwość w regulaminie wspólnoty, aby uniknąć kłopotów), poszukajmy fachowców zajmujących się montażem klimatyzacji i jej naprawą, taką jak Climcare z Łodzi. Specjaliści doradzą nam, który produkt wybrać, jakie miejsce do założenia jej będzie najwygodniejsze i najbardziej praktyczne, a także nauczą, jak z niej najbardziej optymalnie korzystać.


Klimatyzatory przenośne

Przenośna klimatyzacja to rozwiązanie najtańsze i dość praktyczne, choć oczywiście najmniej efektowne ze wszystkich. Jego elementy są zamknięte w obudowie, a więc nie potrzeba do niego żadnej instalacji. Nie musimy przebijać ścian, ani uzyskiwać pozwoleń w blokach. Obudowy takich klimatyzatorów są coraz bardziej różnorodne i możemy znaleźć coś pasującego do swojego mieszkania. Zanim wybierzemy kolor, zwróćmy jednak uwagę na najważniejszy parametr, czyli klasę efektywności energetycznej. Im wyższa (do A+), tym tańsza będzie codzienna eksploatacja klimatyzatora.

Droższe wersje przenośnej klimatyzacji posiadają także możliwość ogrzania, wentylowania i osuszania powietrza. Nie ponosimy za to żadnych kosztów jej montażu. Wystarczy kontakt i rurka (w innych modelach dwie), która odprowadza powietrze poza budynek - żeby jednak działanie klimatyzatora było optymalne, warto zakupić uszczelkę do okna z przystosowaną już dziurą.

Moc chłodnicza takiej klimatyzacji wynosi poniżej 4 kW. Jest też głośna, więc słabo sprawdza się w nocy.

Klimatyzatory split i multisplit

Klimatyzator typu split posiada już jednostkę zewnętrzną, którą instaluje się poza mieszkaniem, połączoną z jedną jednostką w mieszkaniu przewodem freonowym, który chłodzi powietrze. Klimatyzator typu multisplit działa na podobnej zasadzie, z tym, że posiadamy przynajmniej dwie jednostki wewnętrzne połączone z jedną zewnętrzną. Oba są dostępne w wersji na ścianę, pod sufit, stojącej, kasetonowej i kanałowej. To, co hałasuje, znajduje się poza budynkiem.

Jest to wydatek kilku tysięcy złotych (sprzęt i montaż), do którego trzeba doliczyć także coroczną konserwację. Takie klimatyzatory to jednak inwestycja na długie lata, dużo bardziej praktyczna, niż jej przenośny odpowiednik, dlatego warto rozważyć jej zakup.

Podziel się