Materiał Partnera Typy izolacji akustycznych

Typy izolacji akustycznych

Izolacja akustyczna we współczesnym budownictwie ma bezpośredni związek z termoizolacją. Nie zawsze jednak poziom wyciszenia jest taki sam. Może zdarzyć się, że wygłuszenie będzie zbyt małe. Wówczas pojawia się problem. Przebywanie w pomieszczeniach ze zbyt dużą ilością dźwięków może jednak skutkować bólem głowy. Nie tego oczekują właściciele domów czy mieszkań. Jakie typy izolacji akustycznych dostępne są na rynku?

Rodzaje najpopularniejszych izolacji akustycznych

Sposobem na zapewnienie odpowiedniego poziomu izolacji akustycznej jest stosowanie przegród o stosunkowo dużej masie. W tym przypadku należy jednak podkreślić, że nie każdy materiał jest w stanie zagwarantować odpowiedni poziom izolacji od uciążliwego hałasu. Zastosowanie gorszych produktów może zmniejszyć odczuwane drgania oraz poprawić akustykę pomieszczenia, jednak nie pomaga w odpowiednim wyciszeniu wnętrza.
W celu uzyskania odpowiedniej izolacji akustycznej stosuje się następujące materiały:

  • płyty wykonane z wełny mineralnej,
  • płyty styropianowe,
  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • perforowane płyty dźwiękoszczelne.

Specjalista z firmy IzoSerwis Sp. z o. o. wyjaśnia:

W budownictwie najczęściej stosowanym materiałem, z którego wykonywane są izolacje akustyczne, gdzie wykorzystywana jest wełna mineralna. Wykonane z niej płyty stosuje się je zarówno na ścianach, jak i na stropach. Płyty z tej kategorii cechuje łatwy i szybki w wykonaniu montaż. Jednak co najważniejsze, mają one wysoką zdolność pochłaniania fal dźwiękowych. Współczynnik ten jest jednak uzależniony od rodzaju wełny, dlatego bardzo często stosowane są z innymi materiałami wyciszającymi - dodaje.

Styropian i inne rozwiązania wygłuszające

Materiałem wykorzystywanym do wyciszenia wnętrza jest również styropian – a dokładnie płyty styropianowe. Jest on poddawany specjalnemu sposobowi obróbki, aby mógł uzyskać możliwość izolowania dźwięku. Dzięki temu styropian zwiększa swoją odporność na ściskanie przy jednoczesnym obniżeniu sztywności dynamicznej. Materiał najczęściej jest stosowany do wyciszenia podłogi.

Płyty gipsowo-kartonowe (nazywane również regipsami) nie zawsze sprawdzają się tak, jak powinny. Efekty najlepszego wyciszenia można uzyskać, łącząc płyty regipsowe z wełną mineralną. Takie połączenie stanowi niezwykle szczelną i wysokiej jakości barierę dźwiękochłonną.

Płyty perforowane należą do kategorii płyt regipsowych. Dzięki specjalnie zaprojektowanej powierzchni możliwe jest wyeliminowanie pogłosu w pomieszczeniach. Najczęściej ten rodzaj płyt stosuje się do wykończenia sufitu.

Dlaczego wyciszenie wnętrza jest ważne?

Zapewnienie właściwego komfortu w domu to nie tylko odpowiednie zabezpieczenie, sposób ogrzewania czy wentylacji – chociaż te aspekty niewątpliwie są bardzo ważne. Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak wyciszenie wnętrza i zredukowanie dobiegających z zewnątrz uciążliwych hałasów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas