Artykuł sponsorowany Typowe usterki klimatyzacji domowej

Typowe usterki klimatyzacji domowej

Klimatyzacja domowa to bardzo pożądane wdrożenie, które często świetnie współgra z systemem wentylacji wraz z rekuperacją odzysku ciepła, oraz z centralnym ogrzewaniem. Poziom natężenia eksploatacji klimatyzacji domowej jest jednak tak wysoki, że nie trudno przy nich o różnego typu usterki. Najczęściej pojawiają się one po kilku latach użytkowania. Te mniejsze zaliczać zaś należy do działań okresowego, ważne serwisowania – przykładem jest ważna wymiana filtrów.

Nieefektywna praca klimatyzatora

Wielu właścicieli klimatyzatorów wewnętrznych domowych, zwłaszcza starszych generacji narzeka na to, że urządzenie pracuje na obniżonych obrotach. Wielokrotnie obawiamy się przy tym większych uszkodzeń, a usterka może być bardzo prozaiczna. Wielokrotni niższa efektywność chłodzenia lub grzania związana jest z zabrudzonym filtrem powietrza. Rzadko zatem jest to wynik uszkodzenia agregatu zewnętrznego. Pamiętaj jednak, że obniżona moc klimatyzatora wewnętrznego, może dotyczyć także wycieku czynnika chłodniczego. Producent danego sprzętu zawsze określa po jakim czasie należy go wymienić!

Problemy z silnikiem klimatyzatora

Problemy z silnikiem klimatyzatora nie są niestety rzadkością, a wielokrotnie ma to związek ze sprężarką, która włącza się i wyłącza po krótkich cyklach pracy. Często sprężarka się przegrzewa, co prowadzi do uszkodzenia, a wówczas należy ją wymienić na nową. Bez niej nie ma mowy o prawidłowej pracy wentylatora, którego śmigła pozostaną nieruchome. Jeśli wykorzystujesz klimatyzator tylko latem do chłodzenia pomieszczań, pamiętaj o włączaniu urządzenia również zimą. Rób to przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby zapewnić „ciągłość” pracy klimatyzatora i jego czynnika chłodniczego. Jeśli zaś klimatyzator nie chce się włączyć, koniecznie sprawdź wyświetlany kod błędu. To on pomoże określić rodzaj usterki, którą należy zgłosić do odpowiedniego zakładu. Najlepiej prosić o pomoc specjalistów technologii chłodniczych firmy CLIMATRONIC, którzy obsługują również takie urządzenia, jak szafy chłodnicze, sprzęty chłodnicze magazynowe i gastronomiczne, czy klimatyzatory biurowe oraz przemysłowe.

Kapiąca woda lub niemiły zapach

Kapiąca woda z klimatyzatora to bardzo częsty objaw awarii urządzenia. Najczęściej mowa o zapchaniu rury odciekającej, lub uszkodzeniu tacy ociekowej. Problem tkwi zatem nie w samym klimatyzatorze, ale w jego podłączeniu. To dlatego przy montażu ważne jest prawidłowe i precyzyjne przygotowanie sieci odpływu! Jeśli chodzi zaś o niemiły zapach z klimatyzatora, jest to wynik braku regularnego czyszczenia urządzenia. Brak przeglądów  i regularnych serwisów technicznych to ryzyko rozwoju pleśni, bakterii i grzybów, które nie tylko przynoszą nieprzyjemną, charakterystyczną woń, ale które atakują drogi oddechowe człowieka oraz jego spojówki. O czym zatem musisz pamiętać! O tym, aby przynajmniej dwa razy w roku zapraszać do swojego domu specjalistę od klimatyzacji – przed okresem zimowym i tuż po nim! 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas