Artykuł sponsorowany Typologia architektury mieszkaniowej

Typologia architektury mieszkaniowej

Od zarania dziejów ludzie poszukują miejsc, które zapewnią im schronienie przed niebezpieczeństwami świata zewnętrznego. Początkowo znajdowali je w naturalnych jaskiniach, ale wraz z rozwojem cywilizacji uczyli się samodzielnie budować lepianki i szałasy. Nieprzerwany rozwój ludzkości sprawia, że wymagania co do warunków codziennego bytowania rosną i – co najważniejsze - mogą być zaspakajane. Nowoczesne mieszkania zaskakują różnorodnością, a architekci wciąż udoskonalają swoje koncepcje, by w jak najlepszy sposób zagospodarować przestrzeń.

We współczesnej architekturze wyróżnia się 2 podstawowe typy budynków mieszkaniowych – mówi ekspert z firmy DOMBUD w Katowicach. Rozróżnienie na domy jednorodzinne i wielorodzinne bazuje zatem na relacji przestrzennej między lokalami mieszkalnymi. Przyjrzyjmy się niektórym z dostępnych możliwości.

Domy jednorodzinne

Mówiąc o domu jednorodzinnym zazwyczaj wyobrażamy sobie dom wolnostojący, czyli soliter, którego bryła jest całkowicie niezależna od pozostałych elementów zabudowy na danym obszarze. Immanentną cechą domu wolnostojącego jest jego wielkość, która umożliwia wydzielenie nie więcej niż dwóch mieszkań w obrębie budynku. Nie jest to jednak jedyny rodzaj domu jednorodzinnego.

Innym rozwiązaniem, z powodzeniem stosowanym w architekturze jednorodzinnej są tzw. bliźniaki. Poszczególne budynki w zabudowie bliźniaczej połączone są ze sobą jedną ścianą, podczas gdy pozostałe 3 zewnętrzne ściany są zupełnie swobodne. Kiedy dom łączy się z innymi budynkami nie jedną, ale dwiema ścianami, mamy do czynienia z zabudową szeregową. Jeśli ciąg połączonych ze sobą domów nie dzieli działki na 2 części, ale zamyka w sobie centralną część, będącą wspólnym placem wszystkich domków, mówimy o jednorodzinnej zabudowie gniazdowej.

Domy wielorodzinne

Zabudowa wielorodzinna jest charakterystyczna przede wszystkim dla miast, gdzie duże zagęszczenie ludności stwarza potrzebę maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, co osiąga się przez wznoszenie budynków wielokondygnacyjnych.

Pierwszym z typów domów wielorodzinnych jest punktowiec. Lokale mieszkalne w punktowców usytuowane są promieniście wokół centralnego pionu komunikacyjnego (klatki schodowe, windy). Charakterystyczną cechą i głównym założeniem architektonicznym jest tutaj zapewnienie dostępu naturalnego światła przynajmniej z dwóch stron mieszkania, co jednocześnie umożliwia skuteczną wentylację.

Innym, bardzo popularnym rozwiązaniem w budownictwie wielorodzinnym jest klatkowiec. Taki budynek możemy nazwać „szeregowcem wśród wieżowców”, bowiem rozpoznamy go łatwo patrząc na elewację, na której w regularnych odstępach widzimy wejścia do kolejnych klatek schodowych – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy deweloperskiej DOMBUD z Katowic.

Kolejne rozwiązanie z zakresu architektury wielorodzinnej to tzw. korytarzowiec. W takich domach dostęp do poszczególnych klatek prowadzi przez wspólny dla wszystkich mieszkańców korytarz. Wadą takiej zabudowy jest jednostronne doświetlenie poszczególnych lokali. Interesującym modelem architektonicznym jest z kolei galeriowiec, w którym – jak sama nazwa wskazuje, mieszkania dostępne są z otwartych galerii, biegnących wzdłuż elewacji.

Powyższa typologia obejmuje zaledwie kilka podstawowych typów budownictwa mieszkaniowego. Nowocześni architekci wciąż dostarczają nam nowych wrażeń i innowacyjnych propozycji, jednak większość z nich stanowi kombinację wyżej wymienionych rodzajów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas