Artykuł sponsorowany Tynkowanie – jedna z prac remontowych

Tynkowanie – jedna z prac remontowych

Remonty zazwyczaj kojarzą nam się ze zmianą wyglądu naszego domu lub mieszkania. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego ile wysiłku trzeba włożyć, aby finalny efekt był zadowalający. Zadanie to okazuje się tym trudniejsze, jeśli nie do końca wiemy jak mamy wykonywać poszczególne prace. Wówczas warto skorzystać z pomocy firmy, które oferują usługi remontowe. Jednym z zadań fachowców jest tynkowanie.

Popularne rodzaje tynków

Firmy świadczące usługi budowlane, które w głównej mierze zajmują się pracami wykończeniowymi z pewnością poradzą sobie z czynnością jaką jest tynkowanie. Zazwyczaj do realizacji tego zadania wykorzystywane są tynki maszynowe. Powoli odchodzi się już od tradycyjnej metody tynkowania, ponieważ zabiera ona dużo więcej czasu od tynków maszynowych. Poza tym tynki maszynowe zapewniają, że na całej tynkowanej powierzchni właściwości tynku będą jednakowe. W przypadku tynkowania tradycyjnego niekoniecznie musiało tak być, ponieważ rozrabiany tynk za każdym razem mógł nieco się różnić od siebie.

Tynkowanie maszynowe podzielić można np. ze względu na rodzaje używanych tynków. Jak tłumaczy specjalista w tej dziedzinie z firmy Zorychta Marcin z Bytomia, wśród czterech najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych rodzajów tynków należą:

  • tynki gipsowe,
  • tynki cementowo-wapienne,
  • tynki cementowe,
  • tynki gliniane.

Podczas tynkowania maszynowego wykorzystuje się specjalne agregaty oraz mieszanki tynkarskie. Efektem tego jest równomierne nakładanie tynków na ściany i sufit. Dodatkowo, tą metodą można wykonywać zarówno tynki zewnętrze, jak i tynki wewnętrzne.

Przygotowanie do tynkowania

Zanim zaczniemy tynkowanie maszynowe musimy wykonać kilka ważnych zadań. Do nich należą między innymi wykonanie pokrycia dachu, zamontowanie stolarki drzwiowej i okiennej, zamontowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, zamontowanie centralnego ogrzewania oraz rozprowadzenie instalacji elektrycznej.

Fachowcy z branży budowlanej zalecają, aby tynkowanie maszynowe wykonywać około miesiąca po wymurowaniu ścian z pustaków lub bloczków. W przypadku wybudowania ścian żelbetowych należy poczekać z tynkowaniem około trzech miesięcy. Przed przystąpieniem do prac tynkarskich należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które mogłyby ulec zniszczeniu. Zaleca się zabezpieczenie stolarki okiennej i drzwiowe, a także wszelkich instalacji zamontowanych w domu.

Przed przystąpieniem do tynkowania należy upewnić się, że ściany są suche i nie znajduje się na nich kurz i pył. W przypadku tynkowania powierzchni, która charakteryzuje się silną chłonnością, warto ją zagruntować, ponieważ to zapobiegnie uciekaniu wody z tynku do muru. Ostatnią czynnością, którą należy wykonać przed tynkowaniem jest osadzenie narożników wewnętrznych, a w przypadku użycia tynku cementowo-wapiennego lub wapiennego należy pokryć podłoże warstwą szczepną. Tynkowanie zaleca się w temperaturze przynajmniej 5°C.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas