Materiał Partnera Tynki wapienne – zdrowy i sprawdzony sposób wykończenie ścian

Tynki wapienne – zdrowy i sprawdzony sposób wykończenie ścian

Tynki wapienne lub wapienno-cementowe znane są od setek lat. Świadczą o tym doskonale zachowane zabytkowe budowle, na ścianach których można odkryć wapienne tynki. Dzięki takiemu świadectwu ta technologia może być przedstawiana jako wzorcowy przykład trwałości i solidności. Przed laty osoby zajmujące się pracami wykończeniowymi musiały własnoręcznie dobierać składniki i odpowiednio je mieszać. Choć było to nieco uciążliwe, nie zniechęcało do korzystania z tynków wapiennych. Dziś na szczęście nie trzeba już wkładać w to tyle pracy , bowiem wystarczy kupić już gotowe preparaty. Zatem, czy tynk wapienny to naprawdę dobre rozwiązanie?

Najważniejsze atuty tynków wapiennych

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, tynki wapienne wykorzystuje się już od kilkuset lat.  Ich uniwersalność i możliwość stosowania zarówno w miejscach suchych (takich jak pokoje czy korytarze), jak i w narażonych na wysoką wilgotność pomieszczeniach (na przykład łazienka lub kuchnia) sprawia, że jest to jedno z bardziej uniwersalnych rozwiązań z zakresu materiałów wykończeniowych. Fachowcy  ze specjalizującej się w tynkowaniu ścian firmy Usługi Tynkarskie Paweł Żakieta w Słubicach również chętnie stosują ten produkt. Specjaliści potwierdzają też, że odpowiednio położony tynk może dobrze sprawdzić się jako ochrona przed niszczącym wpływem na ściany warunków zewnętrznych. Ponadto ich ogromną zaletą jest umożliwienie ścianom wyschnięcia w przypadku ich przypadkowego zawilgocenia. To duży plus w porównaniu do stosowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu zapraw tynkarskich, które właściwie nie przepuszczały wody.

Warto także wspomnieć o tym, że zwykłe tynki cementowe są niezwykle twarde –  a co za tym idzie kruche i łatwo się niszczą. Dodanie do ich składu wapna sprawiło, że dziś używane tynki wapienno-cementowe są nie tylko wystarczająco trwałe, ale również elastyczne i pozwalają ścianom oddychać.

Zdrowy klimat w pomieszczeniach

Dzięki swojej niezwykłej odporności biologicznej tynki wapienne  minimalizują ryzyko pojawienia się grzyba czy pleśni. Wapno dzięki odczynowi zasadowemu jest raczej nieprzyjaznym miejscem dla mikroorganizmów. Dodatkowo warto zanotować fakt, że tynki te nie są szczelne. Dzięki temu ściana ma zapewnioną mikrocyrkulację, co dodatkowo ogranicza ryzyko występowania pleśni czy grzybów.

Właściwości te sprawiają, że tynki wapienne wykorzystywane  są w miejscach, w których konieczne jest zachowanie odpowiedniej czystości czy sterylności – mowa tutaj o szpitalach, przedszkolach, żłobkach, a nawet domach przyjaznych dla alergików.

Opracowanie:

Usługi tynkarskie Paweł Żakieta

Słubice , Chojaki 3

  • tel. 603 520 996

Podziel się