Artykuł sponsorowany Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Porównujemy ich zalety i wady

Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Porównujemy ich zalety i wady

Każdy z dwóch najpopularniejszych rodzajów tynków wewnętrznych, czyli gipsowy i cementowo-wapienny, ma swoich zwolenników i każdy ma niewątpliwie swoje zalety. Nie można zapominać jednak o wadach, bo te nie są bez znaczenia. Na potrzeby tego artykułu postanowiliśmy przeanalizować jedne i drugie. Zapraszamy do lektury.

Tynk cementowo-wapienny, czyli ukłon w kierunku tradycji

Tynk cementowo-wapienny nazywany jest tynkiem tradycyjnym. To właśnie on zastąpił modne jeszcze kilkadziesiąt lat temu tynki wapienne. Jego największą zaletą jest uniwersalność. Sprawdzi się właściwie w każdym pomieszczeniu: suchym lub narażonym na wilgoć, jak np. łazienka, ale też na klatkach schodowych i w garażach. Co więcej można go położyć na dowolnej powierzchni mineralnej. Jest odporny na uszkodzenia. Świetnie poradzi też sobie z kamuflażem nawet większych nierówności. Po nałożeniu wymaga jednak dokładnego wygładzenia, ale po jego wykonaniu zachowa charakterystyczną, lekko chropowatą fakturę. Dawniej taki tynk mieszano na budowach za pomocą betoniarek. Dzisiaj zazwyczaj kupuje się gotowe do użycia mieszanki w marketach czy hurtowniach budowlanych. Najczęściej mają one lepszą jakość niż mieszanki robione samodzielnie.

Tynk gipsowy, czyli powiew świeżości

Tynk gipsowy jest uznawany za bardziej ekologiczny i bezpieczny dla alergików. Niższy jest także koszt jego położenia. Nie tylko sam materiał jest tańszy, ale zwykle wymaga też mniej pracy. Łatwiej uzyskać gładką powierzchnię, a z racji jego jasnego, niemal białego koloru również pomalować ściany. Do jego zalet należy dopisać fakt, że reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach. Nie powinien jednak być używany we wnętrzach narażonych na działanie wilgoci, a więc np. w łazienkach, ponieważ bardzo dobrze wchłania wodę. Należy też wcześniej zagruntować powierzchnię, na którą chcemy go położyć. Taki rodzaj tynku przygotowuje się na miejscu, dolewając wody do gotowej mieszanki.

Jak nakładać?

Oba rodzaje tynków można nałożyć ręcznie lub maszynowo, posługując się agregatem. Ekspert pracujący w firmie Perfect House Grzegorz Flisiak powiedział nam, że różnica pomiędzy jednym a drugim sposobem jest dość oczywista.

Niekwestionowaną zaletą agregatów do nakładania tynków jest szybkość. Oszczędzamy czas, a czas to pieniądz. Same agregaty są jednak dość drogie, dlatego zwykle korzystają z nich firmy specjalizujące się w wykończeniach wnętrz oraz remontach, takich jak nasza.  

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule artykułu nie jest więc jednoznaczna. Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, naszych oczekiwań, a nawet kwoty, jaką chcemy na prace tynkarskie przeznaczyć. Warto rozważyć zalety i wady obu rozwiązań i podjąć najlepszą dla siebie i swojego mieszkania decyzję.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas