Materiał Partnera Tradycyjne metody ślusarskie

Tradycyjne metody ślusarskie

Ślusarstwo to rzemiosło, pewnego rodzaju sztuka, którą ludzkość zna od wieków. Poprzez powstanie wielu zakładów przemysłowych znaczenie ślusarstwa zmalało, jednak cały czas działają małe zakłady rzemieślnicze, takie jak Zakład Ślusarski Zbigniew Kotlarek z Mogilna, które zajmują się obróbką metali w sposób tradycyjny. Współcześnie ślusarz najczęściej kojarzy się z osobą, która dorabia klucze. Jednak oprócz tego zajmuje się wyrabianiem wielu pięknych przedmiotów, okuć, ostrzy noży, jak też wielu metalowych narzędzi.

Kowalstwo

Najprościej można powiedzieć, kowalstwo jest rzemiosłem wykonywanym przez kowala przy użyciu odpowiednich narzędzi. Polega na obróbce metali na ciepło, na wykuwaniu przedmiotów z żelaza. Kowalstwo było niegdyś bardzo cenionym i pożądanym zawodem we wszystkich kulturach. W średniowieczu wyodrębniło się z niego ślusarstwo. Kowalstwo artystyczne przez wiele lat było zapomniane, jednak obecnie wraca i jest doceniane przez wszystkich tych, którzy kochają piękne, ręcznie wykonane prace o niebanalnym i niepowtarzalnym wyglądzie. Jeśli marzy nam się niespotykana, metalowa rama łóżka do sypialni, z jakimś ciekawym motywem, to warto zgłosić się do kowala. Dobry rzemieślnik zrobi to tak jak sobie wymyśliliśmy. Obecnie kowalstwo jest odnogą metaloplastyki. Obejmuje tworzenie wyrobów metalowych użytku codziennego (kwietniki, karnisze, gazetniki), jak też równe ozdobne elementy (świeczniki, zdobione obudowy kominkowe) oraz bramy, balustrady i ogrodzenia oraz kute meble ogrodowe.

Metaloplastyka

Artystyczne wyrabianie przedmiotów z metalu nazywane jest mianem metaloplastyki. Wykonywane są piękne elementy dekoracyjne i ozdoby (rzeźby, płaskorzeźby). Wszelkie dekoracje, które można wyeksponować w domu takie jak świeczniki, ramy obrazów, ozdobne stojaki na kwiaty czy stojaki na wino to tylko niektóre z rzeczy jakie tworzy ślusarz. Metodą tą mogą być wykonywane przedmiotu użytku codziennego, takie jak kraty czy lampy, wieszaki stojące lub przytwierdzane do ściany (proste albo zdobione w ciekawy sposób) a nawet meble. Metaloplastyka jest także wykorzystywana do produkcji bram, ogrodzeń, balustrad wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Zakład Ślusarski z Mogilna wykonuje na zamówienie wszelkiego rodzaju bramy ogrodzeniowe, bramy dwuskrzydłowe, bramy rozsuwane i przesuwne, jak też balustrady zewnętrzne i wewnętrzne. Wszystko jest kute, co powoduje większą wytrzymałość. Trzeba tu zaznaczyć, iż bramy i balustrady wykonane na życzenie klienta mogą mieć wiele ciekawych wzorów i zdobień utrzymanych w stylistyce tradycyjnej bądź nowoczesnej. Do tego w swojej ofercie firma posiada ogrodzenia  działek, ogrodzenie placów budów czy domów. W parze z usługami ślusarskimi idą także usługi spawalnicze. . Wszystkie wyroby są wykonywane z wysokiej jakości metalu, co gwarantuje trwałość i solidność stworzonych przedmiotów.

Opracowanie:

Podziel się