Materiał Partnera Techniki witrażowe. Jak powstają witraże i kto się tym zajmuje?

Techniki witrażowe. Jak powstają witraże i kto się tym zajmuje?

Witraże to wyjątkowe dekoracje, których historia sięga czasów starożytnych. Mimo tego, że wykorzystywane są w budowlach różnego typu od wielu lat, wciąż zachwycają swoją prezentacją. Na przełomie lat sztuka dość mocno się rozwinęła – mimo że wciąż bazuje na podobnej technice. Powstały nowe metody, a witraże zaczęto stosować nie tylko w budynkach sakralnych, ale i innych obiektach użytku publicznego czy nawet w domach prywatnych. Przyjrzyjmy się zatem, jak dokładnie wygląda proces powstawania witrażu oraz jakie techniki witrażowe są w tym celu wykorzystywane. 

Techniki witrażowe

Jak zostało wspomniane, witraże tworzone są od wielu lat, bowiem w Europie pojawiły się one już w średniowieczu. Najstarsza metoda, tzw. klasyczna, kojarzy się głównie z budownictwem sakralnym, ponieważ dawniej to właśnie w ośrodkach religijnych witraże umieszczano najczęściej. Jak informuje specjalista Adam Stachowski, prowadzący Toruński Zakład Witrażowniczy, technika klasyczna polega na łączeniu elementów szkła ołowianymi szprosami. Ze względu na szerokość ołowiu, łączenia są dość grube. To jednak doskonała opcja w przypadku m.in. podniosłych budynków o charakterze religijnym. Zwykle witraże okienne umieszczane są dość wysoko, a ludzie, obecni w danej budowli, obserwują dzieło z dużej odległości. Wyraźne kontury umożliwiają właściwy odbiór dzieła, nawet w sytuacji, gdy patrzymy na nie z daleka.  
 
Bardziej nowoczesna metoda została stworzona przez Louisa Comforta Tiffany’ego. Ołowiane profile są w tym przypadku zastępowane taśmami miedzianymi i cyną. Linie łączenia nie są więc tak grube, jak w przypadku techniki klasycznej. Ma to jednak swoje plusy. Wykorzystanie tej metody pozwala stworzyć witraż o finezyjnych kształtach czy też złożony z wielu drobnych elementów.

Kto zajmuje się tworzeniem witraży?

Wybierając specjalistę, któremu zlecimy wykonanie witrażu, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na zakres usług. Warto podjąć współpracę z firmą, która w tworzeniu witraży wykorzystuje różne metody – dzięki temu będziemy mieć pewność, że fachowiec w odpowiedni sposób dobierze technikę do specyfiki planowanego zastosowania. Niektórzy artyści zajmują się wyłącznie witrażami sakralnymi. Jeżeli więc potrzebujemy projektu, przykładowo do naszego domu, to poszukajmy firmy, która oferuje również dzieła o motywach świeckich – na przykład roślinnych. Pamiętajmy również o tym, że najlepsze witraże tworzone są przez tych, którzy swoją pracę wykonują przede wszystkim z pasją i zaangażowaniem.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas