Materiał Partnera Szambo – jakie są rodzaje?

Szambo – jakie są rodzaje?

Szambo betonowe można zbudować na kilka sposobów. Do wyboru mamy między innymi zbiorniki gotowe, szamo z kręgów i zbiorniki betonowane na miejscu budowy. Każde rozwiązanie różni się od siebie. Jak zatem wybrać odpowiednie dla naszego gospodarstwa?

Gotowe szamba betonowe

Gdy zdecydowaliśmy się na wykopy pod szambo w miarę jak najszybszym czasie, najlepiej jest kupić gotowe szambo betonowe. Wiele firm ma je w swojej ofercie i ogólnie jest łatwo dostępne. Posiada dużo zalet, na przykład duża wytrzymałość na obciążenia i szczelność. Na zewnątrz i wewnątrz pokryte są warstwą lub dwoma warstwami izolacyjnymi, które stanowią na przykład Bitizol, Dysperbitu, lub Izolbet. Zbiorniki mogą być jedno-, dwu-, lub nawet trzykomorowe. Takie szamba szybko się montuje i nie trzeba zakotwiać w gruncie. Ich wadą może być waga, gdyż sprawia to, że są kłopotliwe w transporcie, a montaż wymaga użycia dźwigu.

Szambo betonowe – z kręgów

Dzisiaj odchodzi się już od tej metody, najprawdopodobniej z powodu częstych rozszczelnień. Kręgi są stosunkowo tanie i dostępne niemal w każdej betoniarni. Ponadto łatwo je przetransportować, gdyż w porównaniu ze zbiornikiem gotowym, segmenty nie są duże ani ciężkie. Na takie szambo nie trzeba szykować bardzo głębokich wykopów, jednak warto jest do tej pracy wynająć koparkę z operatorem z solidnej firmy, jak na przykład tej Zbigniewa Mowińskiego, który oferuje swoje profesjonalne usługi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wadą szamba betonowego z kręgów jest wysoki koszt dodatkowych elementów, niezbędnych do wybudowania szamba, czyli na przykład płyty nakrywkowe, uszczelki, rury przelewowe itd. Jeśli natomiast chodzi o dno – możemy kupić gotowy segment, lub też wybetonować na miejscu. Etap uszczelnienia jest bardzo ważny, gdyż niezbędnym jest położenie trzech warstw papy na lepiku. Dopiero na takim podkładzie wykonuje się dno właściwe i zbrojeniem.

Szambo betonowane na miejscu budowy

Takie szambo wykonuje się na budowie, na podstawie projektu. Dzięki temu może mieć ono nietypowe wymiary. Do budowy nie jest wymagany sprzęt ciężki, dlatego możemy wykonać pracę nawet tam, gdzie nie ma wygodnego dojazdu. Zbiornik na ścieki może się znajdować nawet w miejscu narażonym na duże obciążenia, na przykład pod wjazdem do garażu. Budowa takiego szamba trwa około dwóch tygodni. Dno polrywa się warstwą chudego betonu, klasy B7, 5, a następnie układa się zbrojenia i właściwą warstwę betonu. Szambo może mieć jedną lub dwie komory, oddzielone płytą przelewową z otworem o średnicy 160 mm, umieszczonym przy górnej krawędzi.

Opracowanie:

Zbigniew Mowiński Usługi Koparko-Ładowarką

Brzozie Lubawskie 104

  • tel. 790 263 624

Podziel się