Artykuł sponsorowany Systemy akustyczne w biurach

Systemy akustyczne w biurach

Hałas w przestrzeni publicznej lub w miejscach pracy potrafi być czynnikiem rozpraszającym, a na dłuższą metę nawet stresogennym. Każdy w miejscu swojego zamieszkania stara się ograniczyć wszelkie głośne dźwięki. Nawet słuchanie muzyki przy pełnej mocy potencjometrów nie jest męczące, bo trwa niedługo. W przypadku długotrwałej ekspozycji na dźwięki, najczęściej dochodzi do zmęczenia, rozdrażnienia i innych przykrych dolegliwości.

Jak można poradzić sobie z hałasem w miejscu pracy?

Hałas w miejscu pracy powstaje na skutek wielokrotnego odbijania się fal dźwiękowych o przeszkody. Dźwięk, który dotrze do ściany o małej pochłanialności, wprawi ją w fazę wibracji, na skutek czego powstaną kolejne fale dźwiękowe. Namnożenie się tego rodzaju efektów, może nie być początkowo zauważalne, jednak z czasem taki stan powoduje dyskomfort u osób przebywających w danym pomieszczeniu.  

Na sposób odbijania się fal dźwiękowych ma wpływ rodzaj materiałów, z którego wykonane są ścianki, meble i większe przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Tę zależność wykorzystują producenci mebli biurowych i systemów akustycznych, np. firma SteckoMeble, która zajmuje się produkcją mebli biurowych, hotelowych i restauracyjnych nowej generacji.

Jak funkcjonują systemy akustyczne?

W przypadku pomieszczeń, w których przebywa spora ilość osób i dodatkowo stale pracuje kilka urządzeń, największym problemem jest pogłos. Określa go sposób, w jaki hałas rozchodzi się po pomieszczeniu i ile czasu minie, zanim ulegnie on wytłumieniu.

Rozważając parametry akustyczne wnętrza, należy wspomnieć również o wskaźniku transmisji mowy, który określa zdolność do zrozumienia wypowiadanych w pomieszczeniu słów. Wartość tego wskaźnika zależy od rodzaju pogłosu w pomieszczeniu, jak również od tła akustycznego, które oznacza hałas spowodowany rozmowami osób i pracą urządzeń technicznych.

Zadaniem systemów akustycznych jest zmniejszenie pogłosu i tła akustycznego w pomieszczeniach, gdzie przebywają i pracują ludzie. Dobrze funkcjonujące systemy akustyczne to odpowiednio dobrane materiały. Wykonuje się z nich meble w biurze, ścianki oddzielające, sufity wygłuszające, oraz inne elementy, których zadaniem jest pochłonąć jak najwięcej fal dźwiękowych, bez zjawiska odbijania.

Materiały, z których wykonane są meble i elementy wystroju stosowane w systemach akustycznych, mają odpowiednią klasę pochłaniania. Oznacza się ją literami od A do E, gdzie pierwsza litera oznacza najlepszą zdolność do pochłaniania dźwięków, a druga mówi o najniższej pochłanialności.

Idealny system akustyczny to połączenie wysokiej zdolności tłumienia pogłosy z walorami estetycznymi, które tworzą nowoczesny i przyjazny klimat we wnętrzach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas