Materiał Partnera Sufit napinany i podwieszany – atrakcyjna alternatywa

Sufit napinany i podwieszany – atrakcyjna alternatywa

Tynkowany i malowany na biało sufit traci na atrakcyjności. Coraz częściej wybieramy alternatywne opcje – sufit podwieszany oraz napinany. Oferują one o wiele więcej możliwości aranżacyjnych, a tym samym też stają się integralną częścią wystroju. Mogą stanowić dekorację pomieszczenia albo maskować instalację oświetlenia, a na tym ich zalety się nie kończą. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom tych rozwiązań.

Sufit podwieszany

Sprawdzają się nie tylko w biurach i industrialnych wnętrzach. Coraz częściej możemy spotkać je w nowobudowanych domach oraz mieszkaniach. Wykonane są z płyt sufitowych i metalowych ram. Najczęściej wykorzystywane są płyty gipsowo-kartonowe, które dają największe możliwości w zakresie aranżacji – możemy je pomalować w dowolny sposób. Inne materiały to wełna mineralna, drewno, a nawet metal.

Sufity podwieszane powinna montować doświadczona ekipa remontowa, warto jednak wiedzieć, jak ten proces przebiega. Pierwszym krokiem jest przytwierdzenie metalowych ram do ścian i sufitu. Drugim – instalacja płyt na ramach i ich wykończenie. Kompleksowe usługi remontowe, w tym też montaż sufitów podwieszanych oferuje firma Mv-Vitalbud z Poznania. Jej doświadczona ekipa remontowa będzie w stanie podjąć się zlecenia każdego rodzaju: od zabudowy kartonowo-gipsowej, szpachlowania, przez montaż instalacji elektrycznej i malowanie, do układania płytek każdego rodzaju oraz paneli podłogowych.

Ogromną zaletą sufitów podwieszanych są szerokie możliwości aranżacyjne. Ich konstrukcja pozwala na stworzenie sklepienia o różnych kształtach, na przykład kopuły czy układu kilku nachodzących na siebie poziomów. Dzięki nim możemy optycznie podwyższyć lub obniżyć pomieszczenie, a więc sprawdzą się w każdym wnętrzu. Dają też możliwość ukryć pewnych elementów – pod płytami znaleźć się mogą instalacje elektryczne oraz rury biegnące pod sufitem. Łatwe do zdemontowania płyty ułatwią dostęp w razie jakiejkolwiek awarii. Ponadto sufity podwieszane świetnie tłumią dźwięki i stanowią zabezpieczenie przed ogniem.

Sufit napinany

Jeśli sufity podwieszane stanowią alternatywę dla tradycyjnego rozwiązania, to sufity napinane są alternatywą dla sufitów podwieszanych. Wykonane z wytrzymałej folii PCW lub tkaniny poliestrowej produkowane są na zamówienie w wymiarach dostosowanych do konkretnego pomieszczenia. Ich montaż polega na wpięciu materiału w aluminiowe profile umieszczone na ścianach po obwodzie pomieszczenia. Sufity napinane są odporne na wilgoć, sprawdzą się więc w kuchni czy łazience. Są lekkie, a ozdobione wybraną przez nas grafiką stanowić będą niepowtarzalną dekorację. Sufit napinany może zastąpić tynkowaniemalowanie starego i popękanego sufitu – wszelkie mankamenty zasłonięte będą tkaniną.

Prace remontowe związane z instalacją sufitu napinanego trwają znacznie krócej niż w przypadku sufitu podwieszanego i są o wiele łatwiejsze. Firma remontowa będzie mogła pracować bez konieczności usunięcia z niego mebli jak w przypadku montażu płyt sufitowych. Wykona też zlecenie w ciągu kilku godzin, podczas gdy instalacja sufitu podwieszanego rwa zazwyczaj kilka dni. Tkaninę łatwo uszkodzić podczas montażu, dlatego pamiętajmy, aby to zadanie powierzać tylko doświadczonej ekipie.

Podziel się