Artykuł sponsorowany Studnie głębinowe – prawne aspekty budowy pionowego ujęcia wody

Studnie głębinowe – prawne aspekty budowy pionowego ujęcia wody

Wiercenie studni głębinowej to rozwiązanie, które jest najbardziej korzystne w przypadku posiadania działki bez doprowadzonej sieci wodno-kanalizacyjnej. Z tego względu na budowę studni kopanej decyduje się coraz więcej inwestorów. Warto jednak mieć na uwadze, że kwestię lokalizacji studni regulują przepisy prawa. Kiedy wykonanie odwiertu nie będzie możliwe? Jakie warunki techniczne należy spełnić? O tym jest ten tekst!

Co prawo mówi o lokalizacji studni głębinowej?

Kwestia lokalizacji studni głębinowej regulowana jest przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten precyzuje, że pionowe ujęcie wody zdatnej do picia może zostać utworzone w miejscu, które znajduje się:

  • 5 m od granicy działki;
  • 7,5 m od rowu przydrożnego;
  • 15 m od budynków inwentarskich, silosów, zbiorników na nieczystości, kompostów,
  • 30 m od przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, dla ścieków oczyszczanych biologicznie;
  • 70 m od pola filtracyjnego, nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt gospodarczych, przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, dla ścieków nieoczyszczonych biologicznie.

Jedynym odstępstwem od zakazu budowy studni głębinowej bliżej niż 5 m od granicy działki jest sytuacja, gdy ujęcie wody ma być użytkowane wspólnie przez właścicieli dwóch sąsiadujących ze sobą nieruchomości.

Techniczna strona budowy studni głębinowej

Prawne obostrzenia, o których musi pamiętać firma wykonująca wiercenie pod budowę studni głębinowej, to jednak nie wszystkie ograniczenia związane z tą inwestycją.

Jak tłumaczy ekspert z kwidzyńskiej firmy Wierttrans:

Przy wykonywaniu pionowego ujęcia wody należy używać wyłącznie atestowanych, certyfikowanych materiałów. W praktyce stosuje się rury studzienne PVC-U oraz w pełni szczelną obudowę studzienną, jest to zbiornik monolityczny z polietylenu PEHD. Dzięki zastosowaniu szczelnej obudowy studziennej możliwe jest zamontowanie całego osprzętu wraz z hydroforem wewnątrz obudowy zamiast w budynku co potrafi zaoszczędzić miejsce.

Dzięki szczelnej obudowy studziennej redukuje się ryzyko przenikania zanieczyszczonych wód podziemnych do wnętrza studni. Materiał ten stanowi również solidne zabezpieczenie przed zapadaniem się ziemi. Jest to szczególnie ważne przy wykonywaniu wiercenia na głębokość 30 m lub więcej.

Firma wykonująca pionowe ujęcie wody musi również pamiętać o zabezpieczeniu pasa o szerokości 1 m wokół i wykonanie spadku 2% w stronę zewnętrzną. Ma to na celu usprawnienie odprowadzania wód opadowych i roztopowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas