Materiał Partnera Stosowanie drewna konstrukcyjnego certyfikowanego na więźby dachowe

Stosowanie drewna konstrukcyjnego certyfikowanego na więźby dachowe

Dlaczego więźby dachowe na całym niemal świecie ciągle i nadal, od czasów już prehistorycznych wykonuje się wyłącznie z drewna? Wydawałoby się, że mamy dzisiaj wystarczającą wiedzę, by opracować jakąś praktyczną i tanią technologię wytwarzania syntetycznego zamiennika tego skądinąd doskonałego, lecz przecież i dość wymagającego materiału. Nic z tych rzeczy, okazuje się, że natura jest tutaj najdoskonalszym twórcą i wiele wskazuje na to, że  drewno jeszcze długo będzie królowało w naszych dachowych konstrukcjach.

Drewno konstrukcyjne – co to jest?

Nazwa oczywiście do pewnego stopnia sama jest odpowiedzią, bo powiada, że materiał ten służy do tworzenia jakichś konstrukcji, domyślamy się też, że głównie budowlanych, lecz nie mówi jakiego rodzaju drewno jest do tego wykorzystywane i jakie musi ono spełniać warunki.

Otóż mamy różne klasy i rodzaje drewna konstrukcyjnego, lecz wszystkie one muszą być oznaczone symbolem CE, co potwierdza, że materiał spełnia warunki określone normą PN-EN 14081-1+A1:2011. Dodajmy w tym miejscu, że sprzedaż nieoznakowanego drewna z przeznaczeniem konstrukcyjnym jest surowo zabroniona.

Przedsiębiorstwa produkujące drewno konstrukcyjne zobowiązane są do stosowania dość złożonego systemu kontroli jakości. Nie będziemy w tym miejscu szczegółowo opisywali każdej klasy tego drewna, zauważając jedynie, że mamy dwa najbardziej podstawowe jego rodzaje: lite i klejone. Oczywiście aby drewno konstrukcyjne mogło otrzymać znak CE, musi zostać wcześniej odpowiednio przygotowane: wysuszone, precyzyjnie obrobione, ostruganezaimpregnowane albo właściwie poklejone. Co  stoi za tym, że takie właśnie drewno jest wybierane przez architektów do budowy więźb dachowych wyjaśniali nam specjaliści z firmy DREWEX ze Starachowic.

Drewno konstrukcyjne – najlepszy materiał na dachowe więźby

Drewno w ogólności jest materiałem bardzo lekkim, a przy łatwym w obróbce. Natomiast drewno konstrukcyjne przy tym wszystkim ma bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, jest sztywne, nie zgina się i nie łamie nawet przy bardzo dużych obciążeniach. Jeśli jest dobrze zaimpregnowane, to nie traci swych walorów użytkowych przez dziesiątki, a czasem i setki lat.  Wszystkie te walory sprawiają, że dobrze wykonana z tego materiału więźba z łatwością wytrzyma ciężar dachówek nawet przy najobfitszych opadach śniegu. Oczywiście drewno konstrukcyjne na więźby musi być  produkowane w profesjonalnych tartakach, czyli tam, gdzie  wytwarza się też  różnego rodzaju obrzynaną lub nieobrzynaną tarcicęłatykrawędziaki czy deski. Prócz standardowych narzędzi służących do przecierania i strugania drewna, tartak taki musi mieć też suszarnię oraz urządzenia do klejenia oraz impregnowania drewna. Stąd też tego typu zakłady prócz produkcji rozmaitych materiałów drewnianych oferują także usługi związane z suszeniem oraz z impregnowaniem drewna powierzonego.

Podziel się