Materiał Partnera
Stary dom w nowym wydaniu: ocieplenie, tynk, dach

Stary dom w nowym wydaniu: ocieplenie, tynk, dach

Zastanawiacie się nad kupnem starego domu typu kostka, które dominowały w latach 70.?  Pamiętajcie, że budynek będzie wymagał najpewniej generalnego remontu – zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Nieocieplone ściany, popękane tynki, przeciekający dach znacznie obniżają komfort mieszkania w nim. Z pomocą doświadczonej ekipy budowlanej możecie jednak odmienić wygląd domu i poprawić jego funkcjonalność. Dowiedzcie się, od czego powinniście zacząć.

Czy warto ocieplić dom?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i nie wymaga namysłu – oczywiście, że warto! Sami przekonacie się o tym, że jest to inwestycja, która się zwraca! Gwarantujemy, że odczujecie to zimą, gdy przyjdzie Wam płacić niższe rachunki za ogrzewanie lub spalicie mniej węgla. Pamiętajcie jednak, że tylko solidnie wykonana izolacja – taka, w której wykorzystuje się najnowocześniejszą technologię i wysokiej jakości materiały – uchroni Wasz dom przed ubytkiem ciepła. Najczęściej wykorzystuje się do tego wełnę mineralną lub styropian. Wełna mineralna jest odporna na wysokie temperatury i ogień, paroprzepuszczalna, dźwiękoszczelna i elastyczna. Styropian zaś jest niezwykle lekki i tańszy. Łatwo go poddać obróbce, ale wykazuje niższy stopień izolacji akustycznej niż wełna. Na rynku istnieje wielu producentów oferujących różnej jakości materiały.  Pamiętaj, że zawsze dobiera się je do rodzaju ściany i jej wykończenia. Fachowiec z firmy budowlanej, biorąc pod uwagę warunki panujące w domu, wybierze materiał o odpowiedniej grubości i współczynniku przenikania ciepła. Ponadto zdecyduje, czy przed ociepleniem trzeba usunąć tynk. Sprawdzi również, czy dom nie będzie wcześniej wymagał osuszenia. Nie można ocieplać domu z wilgocią!

Tynki – nowa elewacja

Uporaliście się już z ociepleniem domu? Czas na wykończenie elewacji. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie element dekoracyjny. Dzięki  solidnym materiałom elewacyjnym uchronicie ściany budynku przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Najpopularniejszą – a zarazem najłatwiejszą i najszybszą –  metodą wykończenia ścian zewnętrznych jest położenie tynku cienkoziarnistego. Macie do wyboru tynki silikonowe, mineralne, akrylowe, silikatowe. Ważne, by wyborze tynku wziąć pod uwagę materiał stosowany do ocieplenia oraz warunki panujące w miejscu, gdzie stoi budynek. Dla oszczędności czasu radzimy wybrać tynk z kolorem, który nie wymaga pomalowania.  Na rynku znajdziecie wielu producentów oferujących pełną paletę barw. Jakiego koloru będzie Wasz dom?

Remont dachu krytego papą

Może okazać się, że dach w starym domu będzie wymagał remontu. Usługi dekarskie świadczy firma Kam-Bud działająca na terenie województwa wielkopolskiego. To oni sprawdzą, czy dach wymaga nowego pokrycia, czy stare może zostać naprawione. Gdy na dachu znajduje się dużo pęcherzy i siatka spękań, nie łudź się – konieczne będzie przeprowadzenie generalnego remontu. Nowa papa jest kładziona zazwyczaj na starej – po jej wcześniejszym przygotowaniu. Dzięki temu unikniecie dodatkowych odpadów budowlanych, które musielibyście zutylizować. Na całe szczęście najczęściej dachy wymagają tylko częściowego remontu, co znacznie obniża koszty. Pamiętajcie jednak, by na tym nie oszczędzać. W końcu chcecie zapewnić swojej rodzinie dach nad głową, prawda?

Opracowanie:

Kam-Bud Kamil Szymanek

Rawicz , Broniewskiego 1 lok. 4

  • tel. 724 233 168

Podziel się