Artykuł sponsorowany Sprzęt budowlany – kupować czy wynajmować?

Sprzęt budowlany – kupować czy wynajmować?

Stworzenie własnej bazy sprzętu budowlanego jest kosztowne i czasochłonne. Często wykracza poza finansowe możliwości młodych firm, co z kolei ogranicza je w działaniu i przekłada się na ograniczone zyski. Tworzy się błędne koło. Jednym ze sposobów, aby się z niego wydostać, jest wynajem sprzętu budowlanego. Jak wypada to rozwiązanie w porównaniu z zakupem własnego wyposażenia?

Problemy ze sprzętem budowlanym

Własny sprzęt budowlany wysokiej jakości to marzenie każdej firmy w tej branży. Podnosi konkurencyjność, usprawnia pracę, pozwala walczyć o lepsze stawki. Niestety, takie udogodnienia mają też swoje wady, które powstrzymują firmy budowlane przed inwestycjami.

Największy problem to cena. Szczególnie młode ekipy nie dysponują jeszcze kapitałem na nowoczesny i wyspecjalizowany sprzęt. Często nie mają zdolności kredytowej lub chęci na bankowe zobowiązania. Jest to zrozumiałe – brak ugruntowanej pozycji na rynku w początkowej fazie drogi zawodowej sprawia, że rozwój firmy jest wielką niewiadomą i może okazać się, że zakup będzie nietrafioną inwestycją.

Cena zakupu to dopiero początek wydatków – mówi przedstawiciel firmy Żwirownia Staszak Jan.  – Należy wziąć pod uwagę także koszty magazynowania i serwisu.

Problematyczny może być także sam dobór urządzeń, które na siebie zarobią. O ile niektóre sprzęty budowlane są nieodzowne na niemal każdym placu budowy, o tyle inne, silnie wyspecjalizowane, mogą się nie zwrócić z uwagi na fakt, że są rzadko wykorzystywane. Jeżeli profil firmy jest ogólny lub dopiero się kształtuje, wybór sprzętu będzie szczególnie trudny.

Dlaczego warto wynajmować sprzęt budowlany?

Wynajem sprzętu budowlanego pozbawiony jest wyżej wymienionych wad, jakimi obarczony jest zakup własnego wyposażenia. Decydując się na wynajem, płacimy wyłącznie za udostępnienie maszyn czy pojazdów. Ponieważ są one pożyczane na potrzeby konkretnej realizacji, mamy pewność, że zostaną wykorzystane. Jednocześnie nie musimy martwić się ani o przechowywanie niekiedy bardzo ciężkiego i dużego sprzętu, ani o jego serwisowanie. Zajmuje się tym firma udostępniająca maszyny. W przypadku specjalistycznych urządzeń koszty napraw są bardzo duże i mogą pogrążyć niewielką firmę budowlaną.

Decydując się na wypożyczenie sprzętu budowlanego, mamy też pewność, że będzie on zawsze sprawny i w nienagannym stanie. Nie zaskoczą nas nagłe awarie, które wstrzymałyby pracę całej ekipy. Wśród udostępnianych maszyn znajdują się m.in.: zagęszczarki, koparko-ładowarki, koparki, wywrotki, walce wibracyjne i równarki drogowe, czyli sprzęt, na który nie każda firma może sobie pozwolić. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas