Materiał Partnera Sprawdź, co decyduje o jakości wykopów pod fundamenty

Sprawdź, co decyduje o jakości wykopów pod fundamenty

Wykopy pod fundamenty stanowią jedne z najbardziej kluczowych prac wykonywanych w trakcie realizacji danej inwestycji budowlanej. Z tego też względu, niezbędne w ich przypadku jest to, aby przeprowadzać je w jak najbardziej fachowy sposób. Jako że nie wszystkie kwestie związane z tym tematem mogą być dla niektórych jasne, poniżej przedstawiamy najbardziej przydatne informacje.

To musisz wiedzieć na początek

W temacie wykopów pod fundamenty trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że ten rodzaj pracy wymaga od fachowców nie tylko wykorzystywania odpowiednio dopasowanego sprzętu, ale dodatkowo także specjalistycznej wiedzy, bez której to niemożliwe byłoby skuteczne przeprowadzenie całości poszczególnych czynności. Jako że wiedza w związku z poszczególnymi kwestiami jest tutaj bardzo ważna, dobrze będzie zacząć od podstaw. Tak więc, o wykopach fundamentowych trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że oczywiście składają się one w głównej mierze z wykonywania wykopów na określoną głębokość. Co więcej, w wykopach znaleźć ma się docelowo fundament danego budynku w postaci najczęściej zbrojonego betonu. To oczywiście nie wszystko, o czym warto wspomnieć

W związku z wykopami pod fundamentami trzeba nieco napomknąć także o tym, co należy zrobić przed wykonaniem tego rodzaju pracy. Mowa jest głównie o tym, aby w odpowiedni sposób wyznaczyć precyzyjną linię obiektu, co jest zadaniem geodety. Co więcej, nierzadko niezbędną pracą do wykonania przed podjęciem się wykopów pod fundamenty jest także usunięcie ziemi oraz żyznej gleby znajdującej się w odległości około jednego metra wzdłuż wykopu, jaki to mamy zamiar przeprowadzić. Czynność ta pozwoli odpowiednio zabezpieczyć wykop przed ewentualnymi problemami w przyszłości. Oprócz tego, w temacie wykopów pod fundamenty dobrze wiedzieć także to, że wykonuje się je najczęściej do głębokości górnych krawędzi ław fundamentowych, choć czasami wykop sięgnąć musi ich dolnej krawędzi.

Więcej informacji

Po więcej informacji w związku z wykopami pod fundamenty zwróciliśmy się do ekspertów z firmy Dominika Lisa świadczącej usługi ziemne. W efekcie, udało nam się ustalić między innymi to, że zalecany okres na prace fundamentowe stanowi okres między wiosną, a latem. Wynika to w głównej mierze z tego faktu, że wówczas na zewnątrz nie ma wysokiej wilgotności, która to mogłaby doprowadzić nawet do uszkodzenia całości konstrukcji danego budynku. Z innych informacji, warto wspomnieć o tym, że wykopy pod fundamenty wykonuje się w głównej mierze poprzez wykorzystywanie takich maszyn, jak koparko-ładowarki czy koparki. Nierzadko jednak będziemy zmuszeni do własnoręcznego usunięcia części gruntu, która to może sięgać do głębokości 15 centymetrów.

Co więcej, bardzo ważny element składający się na wykopy pod fundamenty stanowi także odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym działaniem wody opadowej, która to w innym wypadku mogłaby dostawać się do środka. Tutaj, wystarczy najczęściej zastosować rozwiązanie w postaci folii wodoodpornej. Jeśli natomiast chodzi o poszczególne rodzaje wykopów pod fundamenty, przeważnie mamy tu do czynienia z takimi wykopami, jak wykop jamisty, wykop płytki czy też wykop głęboki. Nierzadko, przeprowadzanie czynności na tym etapie prac fundamentowych wiąże się także z wykonywaniem wykopów wąsko-przestrzennych oraz wykopów szeroko-przestrzennych.

Najważniejsi są fachowcy

Skoro już wyjaśniliśmy sobie wszelkie najważniejsze kwestie, o których to warto wiedzieć w związku z wykopami pod fundamenty, na koniec dobrze będzie wspomnieć także o roli fachowców. Jak już wspominaliśmy na początku tego wpisu, prace fundamentowe stanowią o jakości konstrukcji całego budynku, dlatego też pamiętajmy o tym, aby korzystać z usług jedynie takich firm, które są w stanie zaoferować realizację danego projektu w sposób jak najbardziej staranny oraz profesjonalny. W innym wypadku, będziemy niestety musieli liczyć się z licznymi problemami oraz utrudnieniami, których to oczywiście nie chcielibyśmy doświadczyć.

Opracowanie:

Usługi Ziemne Mini Maszynami Lis Dominik

Lubochenek 20

  • tel. 508 441 019

Podziel się