Artykuł sponsorowany Sposoby zastosowania marmuru w kamieniarstwie

Sposoby zastosowania marmuru w kamieniarstwie

Marmur urzekł już starożytnych. Dzięki jego szerokiemu wykorzystaniu możemy dziś podziwiać zabytki architektury, które okazały się nie tylko wyjątkowo piękne, ale i trwałe. Dziś także z powodzeniem wykorzystujemy ten kamień, dążąc do rozwiązań nie tylko pięknych i trwałych, ale też funkcjonalnych. W jaki sposób dziś wykorzystuje się marmur w przemyśle kamieniarskim? Jakie są jego zastosowania?

Marmur – co warto o nim wiedzieć?

Marmur to skała przeobrażeniowa. Powstaje z wapieni i dolomitów na skutek długiego oddziaływania na nie temperatury i ciśnienia. W przeważającej mierze składa się z krystalicznego kalcytu.

Marmur szybko został doceniony za swoją niezwykłą trwałość. Wydobywa się go w kamieniołomach, odcinając bloki skalne. Choć kamień ten łatwo dzieli się na bloki, jest kruchy, dlatego też nie wykorzystuje się eksplozji do jego pozyskania. Z niewielkich odłamków produkuje się grys i lastryko, które stanowią popularny tańszy zamiennik marmurowych płyt. W Polsce złoża marmuru znajdują się w Sudetach.

Szczególnie doceniane właściwości marmuru to jego trwałość oraz wysoki połysk, który czyni go kamieniem wyjątkowo dekoracyjnym i eleganckim, a także łatwość polerowania. Z tych przyczyn zyskał popularność jako materiał dla budowniczych, kamieniarzy, ale też rzeźbiarzy, którzy z tego ciężkiego kamienia potrafią wydobyć wyjątkowo lekkie formy.

Marmur w kamieniarstwie

Kamieniarstwo jest dziedziną, która bardzo szeroko korzysta z marmuru. Używa się go tam, gdzie chcemy coś upamiętnić, uczynić wspomnienia trwałymi. Dlatego właśnie z marmuru (z płyt lub z lastryko) kamieniarze wykonują nagrobne płyty i pomniki, a także płyty pamiątkowe wprawiane w historyczne gmachy lub postumenty. Choć w potocznym mniemaniu zakłady kamieniarskie zajmują się głównie tego typu pracami, ich wyroby wykorzystujemy także w sytuacjach zupełnie przyziemnych. Kamieniarzowi można bowiem zlecić wykonanie elementów nie tylko reprezentacyjnych, ale też użytkowych, takich jak: marmurowe podłogi, schody (zarówno zewnętrzne, jak i wewnątrz domu), blaty kuchenne i łazienkowe, murki obecne w przestrzeni miejskiej i inne rzeczy, np. wykończenie kominka. Tutaj ogranicza nas głównie wyobraźnia. Marmur bowiem, choć twardy i kruchy, ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o nadawanie mu kształtu, a odpowiednio spolerowany nadaje unikalnego charakteru każdemu miejscu. Co można zrobić z marmuru, warto zobaczyć na www.kamieniarzguzik.pl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas