Artykuł sponsorowany Sposoby na tani opał

Sposoby na tani opał

Na koszty ogrzewania wpływa wiele czynników, w tym sposób wykonania termoizolacji budynku i szczelność stolarki okiennej, sprawność kotła i całej instalacji grzewczej, wreszcie rodzaj i jakość samego paliwa. Poszukiwania oszczędności na ogrzewaniu trzeba więc zacząć od zadbania właśnie o docieplenie domu i – jeśli to możliwe – modernizację kotłowni.

Ogrzewanie gazowe, elektryczne, a może tradycyjne, paliwami stałymi? Najpopularniejszym rozwiązaniem w Polsce są oczywiście systemy zasilane kotłami na węgiel. I nic w tym dziwnego – węgiel jest najtańszym z dostępnych paliw grzewczych.

Najtańsze z paliw stałych

Porównując ceny za tonę węgla, możemy szybko zorientować się, że w zakupie najtańszy jest węgiel brunatny. Niestety, niska cena zakupu wcale nie przekłada się na ostateczny koszt zasilania kotła. Węgiel brunatny w porównaniu z kamiennym ma bardzo niską wartość opałową, wysoką zawartość siarki, a przy okazji jest wilgotny (pow. 30%). Poza tym, że instalacja zasilana takim paliwem nie będzie wydajna, spędzimy sporo czasu częste zaopatrywanie i czyszczenie kotła. Spalanie węgla brunatnego jest też uciążliwe dla otoczenia, do którego uwalniają się toksyczne spaliny, zawierające m.in. rakotwórczy benzopiren.

Zdecydowanie lepszą wartość opałową mają węgiel kamienny i produkowany z niego ekogroszek – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Energo. Oznacza to, że spalając węgiel kamienny, otrzymamy więcej ciepła, niż z takiej samej ilości węgla brunatnego. Innymi słowy, chociaż droższy w zakupie, węgiel kamienny przyniesie oszczędność dla domowego budżetu w skali całego sezonu grzewczego.

Jak kupić dobry i tani węgiel?

Oczywiście jakość węgla kamiennego będzie różniła się w zależności od jego parametrów. Szukając dobrego jakościowo paliwa, trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na wspomniane wcześniej parametry, czyli wartość opałową, zawartość popiołu i siarki oraz wilgotność. Ponieważ samodzielne sprawdzenie tych czynników jest praktycznie niemożliwe, tak naprawdę jedynym sposobem na zakup dobrego jakościowo opału jest wybór sprawdzonego dostawcy. Absolutnie nie opłaca się kupować węgla od przypadkowych sprzedawców, którzy nie są w stanie przedstawić certyfikatu czy świadectwa oferowanego paliwa.

Te same zasady obowiązują zarówno podczas zakupu węgla kamiennego grubego sortymentu, jak i ekogroszku. W tym drugim przypadku wybór wydaje się zresztą łatwiejszy. Kupując ekogroszek workowany zawsze mamy możliwość zapoznania się z jego parametrami, które umieszczone są na opakowaniu. Jeśli więc jesteś posiadaczem kotła z podajnikiem, zakup dobrego i taniego opału powinien być prosty. Niektórzy polscy producenci ekogroszku proponują klientom kilka rodzajów paliwa o różnej wartości energetycznej, różniących się jednocześnie ceną. Dla przykładu, za tonę workowanego Energogroszku o wartości opałowej 22-23 MJ/kg Standard zapłacisz mniej, niż za taką samą ilość Ekogroszku Extra Premium+ w wartości opałowej 26-28 MJ/kg. Czy w takim przypadku warto dopłacić za ekogroszek lepszej jakości? Jeśli w danym momencie możesz sobie na to pozwolić, to zdecydowanie tak. Ze względu na większą wartość opałową, opału wystarczy ci na dłużej, co oznacza oszczędność w perspektywie roku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas