Artykuł sponsorowany Sposób przeprowadzania podziału nieruchomości

Sposób przeprowadzania podziału nieruchomości

Podział nieruchomości polega na tym, że z jednej działki wydziela się dwie lub więcej działek. Najczęściej podziału nieruchomości dokonuje się po to, by umożliwić budowę domów mieszkalnych na wydzielonych, mniejszych działkach, co pozwala na bardziej ekonomiczne wykorzystanie terenu. Jakie warunki powinna spełnić nieruchomość, a także, jakie kroki należy podjąć, by umożliwić podział nieruchomości zgodnie z przepisami prawa?

Projektowanie i zatwierdzanie podziału nieruchomości

Budownictwo mieszkaniowe jest w rozkwicie, co sprawia, że coraz mniej jest terenów, które można od razu wykorzystać do zagospodarowania budynkami mieszkalnymi. Nadal jednak zarówno w miastach, jak i na terenach podmiejskich znaleźć możemy dużo terenów porolniczych, które nie są wykorzystywane do celów produkcji rolniczej. I te właśnie tereny często dzieli się na mniejsze działki, z przeznaczeniem do celów budowlanych. Osobą, która przygotowuje projekt podziału nieruchomości powinien być geodeta. Sam podział nieruchomości nie wpływa w żaden sposób na kwestie dotyczące własności terenu. Wskutek podziału działki powstają nowe nieruchomości, które są wydzielone geodezyjnie i posiadają odrębne oznaczenia w ewidencji gruntów. Zmiana własności wskutek podziału nie następuje i właścicielem wszystkich nieruchomości powstałych z podziału pozostaje ta sama osoba, instytucja bądź grupa osób lub instytucji, które były właścicielami nieruchomości przed podziałem. Podział nieruchomości następuje w wyniku decyzji wydanej w sprawie podziału przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (gminy), a następuje to zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami. Aby możliwy był podział nieruchomości, jego projekt musi być zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i właśnie te zgodność sprawdza uprawniony do tego organ, w postępowaniu w sprawie podziału nieruchomości. Zgodność ta winna dotyczyć przeznaczenia terenu, oraz możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu, co oznacza, że zanim podział zostanie zatwierdzony, organ bada cel podziału i zamierzony sposób wykorzystania nieruchomości, które w jego wyniku powstaną.

Warunek niezbędny do podziału nieruchomości

Warunkiem niezbędnym do wydzielenia mniejszych nieruchomości z większej, jest zapewnienie dostępu do drogi publicznej wszystkim nowopowstającym działkom. Jak mówi przedstawiciel firmy AK Geodezja z Dąbrowy Górniczej, można to zrobić wydzielając z tej działki (lub z działki sąsiedniej) także działkę przeznaczona na obsługę komunikacyjna powstających nieruchomości, jednocześnie ustalając na działce przeznaczonej na drogę nieodpłatną służebność przejazdu i przechodu dla każdoczesnych właścicieli działek powstałych w wyniku podziału nieruchomości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas