Artykuł sponsorowany Sporządzanie map do celów projektowych – poznaj ofertę firmy Algeo!

Sporządzanie map do celów projektowych – poznaj ofertę firmy Algeo!

Gdy budujemy lub remontujemy jakieś obiekty, to niezbędne jest wykonanie wielu czynności geodezyjnych oraz opracowań geodezyjno-kartograficznych. Wśród nich znajduje się mapa do celów projektowych, inaczej mapa sytuacyjno-wysokościowa, którą koniecznie musi wykonać firma oferująca usługi geodezyjne, abyśmy uzyskali pozwolenie na budowę. Tego typu prace możemy zlecić doświadczonej firmie Algeo z siedzibą w Warszawie.

Czym jest mapa sytuacyjno-wysokościowa?

Mapa do celów projektowych to opracowanie kartograficzne, które składa się z mapy sytuacyjno-wysokościowej. Jest ono niezbędne do wykonania projektu budowlanego na terenie naszego kraju. Jak dodaje ekspert z firmy Algeo:

Jest to dokument składający się właściwie z dwóch części. Jedną z nich jest część mapy, która została opracowana na podstawie aktualnej mapy zasadniczej. Mapa do celów projektowych zawiera również informacje dotyczące terenów zielonych, linii zabudowy, osi ulic oraz dróg. Generalnie rzecz biorąc, muszą się w niej znaleźć elementy będące co najmniej 30 metrów od miejsca, w którym planujemy zrealizować budowę.

Kiedy potrzebna jest mapa do celów projektowych?

Wykonanie mapy sytuacyjno-wysokościowej jest niezbędne w kilku sytuacjach takich m.in. gdy: 

  • zamierzamy ubiegać się o pozwolenie na budowę;
  • chcemy przeprowadzić prace remontowe, do których niezbędne jest pozwolenie;
  • zamierzamy wykonać projekt zagospodarowania terenu.

Bardzo ważne jest, aby sporządzeniem mapy do celów projektowych zajął się geodeta z odpowiednimi uprawnieniami. Zdecydowanie nie może być to osoba, która ukończyła jedynie studia. Najlepiej zaufać wieloletniemu doświadczeniu, którym może się pochwalić warszawska firma Algeo zatrudniająca jedynie najlepszych geodetów, którzy wszystkie prace wykonują sumiennie i z dużą precyzją.

Jak powstaje mapa do celów projektowych?

Zanim rozpoczną się konkretne prace nad stworzeniem mapy do celów projektowych, to najpierw specjalista musi je zgłosić we właściwym powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. W ten sposób otrzyma niezbędną dokumentację, która przyda mu się do dalszych prac. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie pomiarów na danym terenie oraz naniesienie na mapę nowych informacji. Gdy mapa sytuacyjno-wysokościowa zostanie już wykonana, to przekazuje się ją do wspomnianego powyżej organu i oczekuje się na jej weryfikacje. Jeśli okaże się, że jest zgodna z przepisami geodezyjnymi, to zostaje wydana zleceniodawcy oraz architektowi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas