Materiał Partnera Spiek kwarcowy jako materiał wykończenia wnętrz

Spiek kwarcowy jako materiał wykończenia wnętrz

Spiek kwarcowy to idealne rozwiązanie, jeśli marzymy o wykończeniu mieszkania kamieniem, ale wolimy uniknąć niedogodności związanych z jego układaniem. Ta kompozycja naturalnych materiałów doskonale sprawdza się w aranżacji kuchni czy kominka w salonie – ale nie tylko, jego zastosowanie jest niezwykle szerokie. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom oraz zaletom spieków kwarcowych.

Czym jest spiek kwarcowy?

Kwarc, iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne – to z tych materiałów składa się spiek kwarcowy.  Wytwarzany jest on poprzez sprasowanie powstałej mieszanki pod odpowiednim ciśnieniem, a następnie jej wypiekanie w temperaturze 1220 stopni Celsjusza. Dzięki obróbce tego rodzaju spiek kwarcowy ma wysokie parametry techniczne – porównywalne z naturalnym kamieniem. Jest twardy, odporny na zarysowania i zaplamienia. Ponadto ważną jego cechą jest antypoślizgowość.

Układanie spieków kwarcowych staje się coraz częstszym rozwiązaniem w zakresie wykończenia wnętrz. Rodzaj tego materiału dobierać należy do jego przeznaczenia. Na podłodze lepiej sprawdzą się grubsze i gładkie płyty, natomiast na ścianach dobrze prezentować się będą cieńsze, o mniej gładkiej fakturze. Największe spieki kwarcowe mają wymiary 3600 na 1200 mm oraz 3240 na 1620 mm. Minimalna grubość płyt to natomiast 3 mm.

Gdzie stosuje się spieki kwarcowe?

Atutem, który przemawia na korzyść tego materiału, są przede wszystkim wspomniane wysokie parametry techniczne. Ponadto wyróżnia się ciekawą gamą kolorystyczną, która daje szerokie możliwości aranżacyjne – bez problemu dobierzemy spieki kwarcowe pasujące do kolorystyki naszego mieszkania. Kolejną zaletą jest też odporność płyt na działanie organicznych i nieorganicznych rozpuszczalników, środków odkażających oraz innych detergentów. Spieki kwarcowe są zatem łatwe do utrzymania w czystości, a nie ma przy tym ryzyka, że podczas czyszczenia ulegną uszkodzeniu lub przebarwieniu.

Materiał ten ma szerokie zastosowanie w wykończeniu domów i mieszkań. Doskonale sprawdza się jako pokrycie elewacji budynków. Chętnie także układamy go na podłogach i ścianach we wnętrzu. Ważnym przeznaczeniem spieków kwarcowych są blaty kuchenne.

Powodem, dla którego coraz częściej wybieramy tę formę wykończenia pomieszczeń,  jest ich szybki i łatwy montaż. Warto zaangażować do tego profesjonalną firmę remontową taką jak tak, którą w Gliwicach prowadzi Jacek Lesznar. Powierzenie tego zadania profesjonaliście gwarantuje, że wysokiej jakości materiał będzie nam służył przez długi czas. Pamiętajmy przy tym, że już najcieńsze płyty cechuje wysoka wytrzymałość.

Opracowanie:

Lesznar Jacek. Firma Remontowa

Gliwice , Olszynki 23

Podziel się